Strach z pôrodu? Takto sa ho zbavíme!

    Prvý pôrod nie je žiadna malina. Nevieme, čo nás čaká – to však úplne nevieme ani pri ďalších pôrodoch. Predsa len prvý pôrod je úplne nová situácia a súvisia s ním aj viaceré strachy a obavy.

    Strach z pôrodu je prirodzený. Ako proti nemu bojovať?

    strach z pôrodu

    Priznajme si strach z pôrodu a obavy a rozoberme ich na drobné

    Pôrod je veľmi emocionálna záležitosť, navyše je z veľkej časti nami nekontrolovateľný. Preto je dôležité vopred diskutovať o obavách a strachoch. Nehanbite sa svojho gynekológa a neskôr pôrodníka opýtať na to, čo vás trápi, požiadať ho o vysvetlenie postupu, s ktorým nie ste si istá. Je tiež dobré oboznámiť sa s potenciálne rizikovými situáciami, ktoré v našom prípade môžu nastať. V žiadnom prípade však nie je namieste panikáriť. Náš lekár by mal byť ten, ktorí nás podporí a povzbudí, uistí a zbaví prehnaného strachu. V niektorých prípadoch je potrebné vyhľadať psychoterapeuta, ktorý nám pomôže relaxovať. V žiadnom prípade nezabúdajme na to, že stres nie je pre dieťa, ani pre nás dobrý, ale práve naopak.

    Toto sú najčastejšie strachy, ktorými trpia ženy pred pôrodom:

    Strach z toho, že bude potrebovať cisársky rez

    I keď niektoré ženy vyslovene chcú rodiť cisárskym rezom, pre väčšinu z nás predstavuje krajné riešenie. Lekári k nemu pristupujú v prípade nepokračujúceho pôrodu prirodzenou cestou alebo v prípade ohrozenia plodu a/alebo matky. Tiež v prípade niektorých ochorení. V súčasnosti sa cisárskym rezom rodí približne tretina detí. Ak je vopred predpoklad, že budete potrebovať cisársky rez, nechajte si celý priebeh vysvetliť. Operácia trvá približne 45 minút. Zaujímavé je zistenie, že ženy, ktoré rodia s dulou potrebujú súrny cisársky rez menej často.

    Strach z bolesti

    Mnoho žien sa obáva, že nezvládnu bolesť. Neexistuje pôrod pri alebo po ktorom by sme necítili bolesť. Ale tiež si treba uvedomiť, že bolesť má svoj význam. Pomáha nám rýchlejšie sa zotaviť a upozorňuje na možný problém. Dobrou správou je, že po pôrodných bolestiach prichádza eufória z narodenia dieťaťa, ktorá všetko zlé minimalizuje.

    Strach, že nestihneme do nemocnice

    Pri prvom pôrode je toto riziko podstatne nižšie ako pri druhom, ktorý postupuje zvyčajne rýchlejšie. Prvé pôrody sú väčšinou dosť dlhé a budeme mať čas prísť do nemocnice. Dôležité je sledovať kontrakcie. Ak sa stávajú čoraz častejšími a bolestivejšími. Väčšina mamičiek príde do pôrodnice v čase, keď sú otvorené len na 4 centimetre a do samotného pôrodu môže prejsť ešte niekoľko hodín, či dokonca dní. Ak nechceme byť v nemocnici zbytočne dlho predtým, stačí keď sa držíme pravidla 5-1-1. Teda pri kontrakciách s frekvenciou každých 5 minút, trvajúcich minútu a celé to trvá už hodinu. Niektorí lekári odporúčajú odchod do pôrodnice pri pravidelných kontrakciách vzdialených od seba 10 minút. Vtedy rozhodne nič nezmeškáme.

    Zbaviť sa strachov pred pôrodom nám pomôžu aj rôzne prednášky a predpôrodné kurzy. Budeme sa cítiť istejšia a spoznáme mnoho žien, ktoré sú na tom podobne ako my. 

    -sz-

    Sledujte nás aj na sociálnych sieťach