Tajomstvo regenerácie pokožky

Každá žena má určite svoje malé tajomstvá a rovnako tak aj obľúbené kozmetické prípravky, na ktoré nedá dopustiť a ktoré skrátka vždy zaberú, keď pokožka potrebuje upokojiť – či už ide o upokojenie po slnení, po depilácii, po použití nevhodných kozmetických prípravkov, alebo ak napríklad niekoho v rodine potrápi ekzém alebo veľmi suchá pokožka.

regenerácie pokožky

Aby nám koža dlho vydržala funkčná a krásna…

Ľudská koža je najväčší orgán nášho tela, sprostredkuje nám veľa príjemných pocitov, ale aj veľa problémov, ak s ňou nie je niečo v poriadku. Neustále na ňu pôsobia viaceré vplyvy: suché alebo mrazivé počasie, slnko, voda, mechanické poškodenia, zlý životný štýl, stravovanie, fajčenie, stresy a kopa ďalších vecí. Aby nám dlho vydržala dokonale funkčná a krásna, musíme sa o ňu dobre starať.

Bez vody sa nezaobídeme

Viac ako dve tretiny pokožky tvorí voda. Tá je absolútne dôležitá, aby koža plnila svoju ochrannú funkciu, dokázala sa rýchlo regenerovať, bola hydratovaná a krásna. Denne telo vylúči priemerne  0,5 litra potu a v prípade telesných aktivít aj niekoľkonásobne viac. Preto je dôležité, aby sme najmä v lete  doplnili tekutiny, najmä čistú vodu, ktorá neobsahuje žiadne kalórie, ale zabezpečuje bezproblémovú funkčnosť všetkých orgánov v tele: od srdca a cievneho obehu až po správnu funkciu pečene, obličiek, mozgu apod.     

Ľudia sa od nepamäti natierali…

Druhou nevyhnutnou podmienkou je optimálne premastenie a výživa pokožky, aby v jej hlbšej vrstve,  tzv. zamši, obsiahnuté  kolagénové a elastínové vlakna udržiavali kožu pevnú a pružnú. Od nepamäti sa ľudia natierali rastlinnými alebo živočíšnymi olejmi, napr. královná Nefertiti aj Kleopatra v starovekom Egypte používali pštrosí olej ako ochranu pred suchým púštnym podnebím. Je známy pozitívny vplyv omega-3, -6 mastných kyselín z rýb, rastlinných alebo živočíšnych olejov, antioxidantov, probiotík a mnohých ďalších látok, ktoré by sme mali prijímať vo zvýšenom množstve. Napríklad kyselina linolenová (omega 3) je nenasýtená mastná kyselina, ktorá je prirodzene prítomná v koži ako súčasť lipidov, ktoré tvoria ochrannú bariéru pokožky. Ak je jej nedostatok, koža je suchá, šupinatá a dochádza k zvýšeným stratám vody. Nedostatok  kyseliny linolovej (omega 6) spôsobuje vysušovanie pokožky, vypadávanie vlasov a zlé hojenie rán.

 Z čoho vznikajú najčastejšie choroby kože?

Najčastejšie  choroby kože vznikajú z nedostatočnej hydratácie a premastenia pokožky. Nevyhnutnou  súčasťou liečby atopickej a psoriatickej pokožky je pravidelné aplikovanie emoliencií vo forme mastí, krémov, mliek či prísad do kúpeľa. Aplikácia je dôležitá aj v období, keď je koža  v relatívne dobrom stave. Emolienciá hydratujú, premasťujú a zvláčňujú pokožku, zadržujú vodu v epiderme, vytvárajú na pokožke ochrannú vrstvu a pôsobia proti nepríjemnému svrbeniu. Je to aj vhodná alternatíva pri prestávkach medzi aplikáciami kortikosteroidných mastí, ktoré sa nemôžu používať dlhodobo.

Základom liečby je premastenie chorej kože. Prípravky špeciálne vyvinuté pre suchú, atopickú a citlivú pokožku oproti bežným prípravkom obsahujú oveľa menej alebo žiadne konzervačné látky a parfumy, ktoré prejavy ekzému alebo suchej pokožky zhoršujú. Emolienciá (zmäkčovadlá) obsahujú oleje: rastlinné, živočíšne, minerálne, ďalej  omega nenasýtené kyseliny, ceramidy, bambucké maslo, protizápalové prísady a vosky. Na zlepšenie hojenia sa pridávajú vitamíny D, E, pantenol alebo stopové prvky ako zinok či selén. Veľmi obľúbenou zložkou emoliencií sú tzv. „prírodné zvlhčovače“, čo sú látky, ktoré dokážu efektívne viazať vodu v koži. Čo sa týka extraktov z rastlín nie všetky sa hodia pre liečbu ekzémov a suchej kože pre ich možný alergizujúci potenciál. Netreba zabúdať, že aj najsilnejšie známe jedy pochádzajú z rastlín!

Liečivé účinky pštrosieho oleja

regenerácie pokožkyZ osvedčenej praxe našich starých mám je známe, že na rôzne kožné problémy sa odpradávna používali živočíšne produkty „z dvora a lesa“: bravčová a kačacia masť, ďalej masť z jazveca, svišťa, norka alebo medveďa. Tým, samozrejme, nenabádame, aby ste si ulovili svojho medveďa alebo svišťa 😛 . Svištia masť je napríklad aj teraz bežne predávaná v alpských krajinách pre alternatívne liečenie. Pozoruhodné účinky má aj pštrosí olej, ktorý vyniká v porovnaní s inými živočíšnymi olejmi, pretože má veľkú podobnosť so štruktúrou ľudskej pokožky. Obsahuje vysoký podiel esenciálnych mastných kyselín omega 3, omega 6 a omega 9, kyselinu stearovú, myristovú, palmitovú a ďalšie. Tieto zložky si nevie vytvoriť telo samo, preto je nevyhnutné ich dodať v strave alebo zvonku masťami pre správny vývoj a tvorbu kožných buniek. Liečivý pštrosí olej je známy pre svoju výnimočnú penetračnú schopnosť ako vynikajúci nosič kozmetických a farmaceutických látok,  pretože preniká hlbšie do pokožky ako iné používané oleje, ktoré zostávajú len na povrchu. Napriek svojej vzácnosti už i na slovenskom trhu sú prípravky s obsahom pštrosieho oleja, ktoré pomáhajú ľuďom ku kráse a zdraviu – treba len vyskúšať. 

Čitateľská súťaž – Horúce leto s Camelusom

regenerácie pokožky

Odpovedzte na súťažnú otázku a šiestich z vás vyžrebujeme a odmeníme: 

1 x dámska peňaženka z originálnej pštrosej kože v hodnote  70 €

2 x kozmetický balíček CAMELUS v hodnote 50 €

3 x kozmetický balíček CAMELUS v hodnote 30 €

Aby ste sa mohli zúčastniť súťaže, musíte sa registrovať na portál www.woman.sk. Po registrácii sa pomocou vašich prihlasovacích údajov prihláste na portál www.woman.sk a môžete súťažiť !!! Inak nemôžete byť zaradení do zlosovania!!!

Kozmetické balíčky budú obsahovať výber z nasledovných produktov:

             

 

  

 

V tejto súťaži môžete nájsť aj viac správnych odpovedí !!!

Správne odpovede nájdete na www.camelus.sk

Výhercovia:

1. Daniela Baľáková

2. Oľga Filipová

3. Jana Horvátová

4. Mária Figurová

5. Zuzana Macková

6. Olga Valentová