Tieto každodenné zvyky ničia zdravie našich očí

  Nikto z nás by nechcel mať poškodený zrak. Avšak i tak robíme denne niektoré veci, ktorými si poškodzujeme. Viete, aké? Tu sú niektoré z nich, ktoré ničia zdravie našich očí:

  zdravie našich očí

  Nikto z nás by nechcel mať poškodený zrak. Avšak i tak robíme denne niektoré veci, ktorými si poškodzujeme. Viete, aké? Tu sú niektoré z nich:

  Používame starú riasenku

  Nejedna z nás v rámci šetrenia používa kozmetické prípravky dlhšie, ako je na nich uvedené. Maskara, ktorú používame viac mesiacov, ako je odporúčané môže obsahovať baktérie, ktoré spôsobujú infekcie vedúce k začervenaniu oka, citlivosti na svetlo, podráždeniu a vo vzácnych prípadoch dokonca aj k slepote. Dôležité je tiež vymieňať hubky, ceruzky a štetce, ktorými si nanášame očný mejkap. Dokonca aj umelé riasy môžu znamenať problém. Podľa odborníkov sa v nich zachytávajú nečistoty a baktérie, ktoré sa veľmi ľahko dostanú do oka.

  Vynechávame očné prehliadky

  Väčšina ľudí vyhľadá očného lekára jedine keď už naozaj musí, alebo ak potrebuje nové okuliare. Pravidelné očné prehliadky však môžu odhaliť omnoho viac ako len potrebu okuliarov: môžu poukázať na zdravotné problémy ako je glaukóm, cukrovka, vysoký krvný tlak. Dokonca aj artritídu možno pozorovať v očiach – ak sa nelieči. Na prehliadky očí by sme mali chodiť každé dva roky, deti do 16 rokov raz ročne a seniori nad 70 rokov tiež raz za rok. 

  Veľa času trávime pri monitoroch a smartfónoch

  Aj váš deň sa točí okolo monitorov a obrazoviek? Cez deň pri počítači, večer pri televízii, pred spaní a neustále medzi tým pri smartfóne. Obrazovky vyžarujú modré svetlo, ktoré je absorbované vitálnymi bunkami v sietnici oka a uvoľňuje toxické chemikálie. Tie môžu nakoniec zabiť fotoreceptory, ktoré potrebujeme na videnie. Čím sme starší, tým sme zraniteľnejší.

  Často plávame

  Bežný človek nepláva v bazénoch denne, to skôr športovci. V každom prípade je dobré vedieť, že časté plávanie je síce skvelé pre celkové zdravie, ale ak si nechránite oči okuliarmi, môžu vaše oči trpieť. Nie je tiež vhodné do bazéna nosiť kontaktné šošovky. Voda v bazénoch, ale aj v jazerách a v mori môže zvýšiť citlivosť očí na bakteriálne infekcie. Ak sa dostane do očí mikroorganizmus acanthamoeba, môže spôsobiť vážne poškodenie zraku. 

  -sz-