Tipy, ako to s vašim živým striebrom prežiť

    Každodenná realita s dieťaťom vo veku jeden až tri roky nie je rozhodne zábavná, vedela by o tom rozprávať nejedna mamička. Pozrime sa však na peripetie tohto obdobia troška s nadhľadom a humorom. Niektoré z týchto tipov sú vážne, iné menej, ale všetky vyplývajú s reality krásneho, ale náročného súžitia s našim malým nasledovníkom:

    prežiť

    1.Neverme, že to čoskoro skončí alebo už skončilo

    Jednotlivé obdobia, ktorými deti prechádzajú síce nemusia trvať dlho, ale sú také vyčerpávajúce, že nám naozaj dajú poriadne zabrať. Tak aj obdobie vzoru, kedy si dieťa začína uvedomovať svoju osobnosť a skúša, čo to dá. Najhoršie na tom je, že vždy keď si myslíme, že už to prešlo alebo že sme našli konečne spôsob, ako nepríjemné stavy riešiť, naše dieťatko vymyslí čosi iné. Nevzdávajme sa, určite sme na dobrej ceste.

    2.Vážme si hluk, bojme sa ticha

    Určite ste sa už aj vy stretli s vyjadrením, že keď sú deti ticho, neveští to nič dobré. Rozhodne je to pravdou. Moja dcéra, keď mlčala vtedy buď robila presne to, čo som jej zakázala alebo skúšala rôzne novinky – nemenej nebezpečné. Treťou alternatívou, ktorá trvá doposiaľ je – že niečo mala v ústach. To tiež však nie je dôvod na uspokojenie, pretože u detí je to len málokedy strava, ktorú by si samy zobrali. Radšej ochutnávajú všetko možné i nemožné. Chceli by ste vidieť našu zbierku rozchrúmaných vrchnákov z nových fixiek? A keď sa spýtate, prečo to robí – jednoducho ich chcela ochutnať. Veď predsa možno zelený vrchnák chutí inak ako fialový… A oranžový?

    Jednoducho, keď je dieťa ticho je to dôvod, aby sme neupadli do blahodarného spánku, i keď stíchnutie okamžite uspáva (pri takom počte hodín, čo sme ukrátené o spánok…), ale naopak je to dôvod na to, aby sme vystrelili plnou silou a neodkladne za dieťaťom.

    3.Toaleta na zámok

    Možno sa vám to zdá prehnané, ale má to svoje opodstatnenie. Videli ste na sociálnych sieťach krátky šot ako malé dievčatko nabralo oteckovi z WC vodu do hrnčeka a podalo mu ju vypiť? Otecko, šťastný z toho, ako ho dcérka šikovne obslúžila vodičku s radosťou vypil a vrátil jej prázdny hrnček… To však nie je jediný dôvod, prečo zvyčajne najmenšiu miestnosť v byte či dome zamykať. Niektoré detičky majú vodu a systém splachovania natoľko v obľube, že pošlú si zaplávať nielen hračky, ale aj akékoľvek veci rodičov, ktoré nájdu. Kľúče, šperky, pracovné potreby, faktúry, peniaze – tie papierové sa môžu držať chvíľku na hladine alebo prilepiť o stenu záchoda, ak to stihneme…

    4.Spoločné veci neexistujú

    Snažíme sa, aby naše dieťa nebolo sebecké, učíme ho deliť sa o všetko. Ukazujeme mu, ako sa delíme my. Mať niečo s niekým spoločné však pre malé vrtošidlo znamená len jedno: je to jeho.  Keď mu to práve vtedy a hneď, keď ono bude chcieť nebudeme chcieť dať, tak si vychutnáme jeho hnev a zlosť v plnej kráse. Tie, ktoré s tým máme svoje skúsenosti, vieme, že to netrvá len chvíľu, ale deti dokážu akcelerovať ich nezvládnuté, či niekedy aj hrané emócie až do niekoľkohodinových výstupov, pri ktorých im odídu hlasivky, sčervenie tvár, či dokonca sfialovejú pery a vy máte strach nielen o ich zdravý rozum, ale o ich život.

    5.Každý deň je iný

    .. a to, čo sa nášmu dieťaťu páčilo dnes, sa zajtra už nemusí. Najbezpečnejšie je nič vopred neplánovať alebo mať pripravených viacero možností. Keď včera povedalo, že mu veľmi chutí biele hrozno, rozhodne ho nekupujme priveľa, je veľmi pravdepodobné, že mu dnes bude chutiť čosi úplne iné a na bielom hrozne nájde kopec negatív – obrazne, i konkrétne.

    -sz-

    Sledujte nás aj na sociálnych sieťach