Viete sa v zime obliecť?

    S vlhkým a studeným počasím sa zvyšuje riziko ochorenia. Väčšinou ide o bežné prechladnutie vírusového pôvodu. Pre vírusy je otvorenou bránou do nášho tela oslabený organizmus. Jeho zníženú obranyschopnosť môže spôsobiť aj podchladenie. Preto je veľmi dôležité vedieť sa do zimy správne obliecť.

    Viete sa v zime obliecť

    Nie všetci sme rovnako citliví na zimu a chlad. Niekto behá v krátkom tričku aj pri mínusových teplotách a iný už pri nule na teplomere  nevystrčí nos z domu. No ani tí najväčší zimomravci by nemali zostávať v chladné dni zavretí vo vnútri. Čerstvý vzduch a denné svetlo sú totiž pre dobré psychické a fyzické zdravie nevyhnutné.  Treba sa však správne obliecť, a zabrániť tak premrznutiu. Podchladenie hrozí už aj pri teplotách okolo nuly, keď je vlhko a fúka studený vietor. O to viac sa treba chrániť pri mínusových teplotách. Preto nikdy nevyjdite z domu bez rukavíc, šálu a čiapky.  Obzvlášť dôkladne chránime pred chladom deti a dojčatá. Vzhľadom na malý telesný objem sa ich organizmus zachladí veľmi rýchlo. U detí preto častejšie kontrolujeme, či majú  teplé ruky, bruško a chrbát. Pri mínusových teplotách by  bábätká v kočíku mali byť dôkladne zabalené do teplej prikrývky, jedine tvár ostáva voľná.

    Jednoduchý a efektívny spôsob obliekania v zime  je takzvaný cibuľový vzhľad, čiže vrstvenie odevov. Do mrazu sa naobliekať ako cibuľa, dať si  na sebe niekoľko vrstiev oblečenia, od spodného tielka, cez košeľu a pulóver, až po sako a teplý kabát, a pri vstupe dovnútra a do tepla  jednotlivé vrstvy postupne podľa potreby odkladať. Dôležitý je tiež dostatočne voľný odev, lebo tesné oblečenie bráni  prietoku krvi a na  neprekrvených častiach tela sa môžu tvoriť omrzliny.

    Pozor na zapotenie. Najmä pri pochôdzkach za nákupmi sa striedavo prechádza z chladu do tepla a naopak, pričom v prekúrených obchodoch sa človek ľahko spotí. Pot vsiakne do tielka a vlhké tielko neustále chladí. Mokrý odev rýchlejšie odoberá telu teplo, takže aj rýchlejšie začne mrznúť. Pri činnostiach, kde predpokladáme zvýšené potenie, si preto neobliekame priamo na telo bavlnené veci, lebo bavlna v sebe drží vlhko. Pri športovaní, bicyklovaní, behu a podobných aktivitách vo vonkajšom prostredí si treba obliecť funkčnú bielizeň určenú na tento účel. Vyrába sa zo špeciálnych  fleesových látok, ktoré sú  priedušné, nezadržujú vodu a dobre hrejú. Nezabúdame ani na teplú  čiapku, pretože až 50 percent tepla odchádza práve cez hlavu. Najrýchlejšie mrznú uši, ruky a nohy. Nenadarmo sa hovorí, že prechladnúť sa dá najskôr od nôh. V zime preto nosíme teplé ponožky a nepremokavú teplú obuv s hrubou podrážkou.

    Martina Hanzelová

    Sledujte nás aj na sociálnych sieťach