Žihľava – nazbierajte si zdravie a urobte si žihľavový wellness

Žihľava je plná vitamínov. Prečistí vás, nabije energiou, skrášli a zreparuje rany na koži !!!

Väčšina z nás považuje žihľavu za bezvýznamnú burinu. Opak je však pravdou. Žihľava obsahuje vitamín C a B2, minerály ( železo a horčík ) a farbivá, ako sú chlorofyl a karotenoidy, ktoré napomáhajú prečisťovanie tela. Zo žihľavy si môžete pripraviť napríklad chutný špenát, liečivý čaj alebo ju použiť na množstvo domácich skrášľujúcich procedúr. Vyskúšajte jej účinky, ponúka sa vám zadarmo.

žihľavový

žihľavový Zelený kúpeľ

Zjemní pokožku a utlmí bolesti pri artritíde a reumatizme. Čerstvé žihľavové listy namočte do 5 l vody  a nechajte lúhovať asi 12 hodín. Hotový výluh preceďte, ohrejte a vlejte do vodou napustenej vane. Vo vani zostaňte asi 20 minút. Dbajte na to, aby vám voda v kúpeli siahala až po krk. Kúpeľ potom funguje aj ako prevencia proti nachladnutiu.

Výživný zábal na vlasy

Máte redšie vlasy? Žihľavový zábal podporí ich objem a zbaví vás nepríjemných lupín. Najskôr si pripravte odvar zo  žihľavy. Potrebujete 100 g najemno narezanej žihľavy. Žihľavu varíme pol hodinu v 1 litri vody s troškou octu. Sparené listy vyberieme, posekáme a zmiešame ich s dvoma lyžicami tvarohu. Takto pripravenú masku nanesieme na vlasy a necháme pôsobiť asi pol hodinu. Potom vlasy umyjeme.

Žihľavová maskažihľavový

Žihľava upokojuje suchú, podráždenú pleť. Maska zo žihľavy je vhodná pri ekzémoch a lupienke. Pripravíme si ju celkom jednoducho. Mladé žihľavové lístky umyjeme a rozmixujeme. Šťavu scedíme, zmiešame s trochou medu a výslednú zmes opatrne nanesieme na tvár a dekolt. Necháme pôsobiť 20 minút a potom opláchneme vlažnou vodou.

Tinktúra zo žihľavy

Byliny zalejeme min. 50% alkoholom (v pomere asi 1:5 ). Necháme odstáť 7 až 14 dní, pričom nádobu každý deň niekoľkokrát potrasieme. Po tejto dobe zmes scedíme. Tinktúra sa dávkuje asi 20 až 25 kvapiek, obvykle 3-krát denne.

žihľavový Špenát zo žihľavy

Suroviny:
500 g mladej žihľavy, 1 cibuľu, olej, 1 vajíčko, 3 strúčiky cesnaku alebo podľa chuti, trošku sladkej smotany na šľahanie, soľ, štipka čierneho korenia

Postup:
Najskôr žihľavu opláchneme pod vodou. Zalejeme horúcou vodou a 10 minút povaríme alebo iba jednoducho sparíme. Na panvici opražíme do sklovita nadrobno nakrájanú cibuľu. Pridáme scedenú a posekanú žihľavu. Vmiešame vajce, cesnak, soľ, korenie a krátko povaríme. Na záver pridáme smotanu. Žihľavový špenát je výborný s fašírkou alebo zemiakmi.

žihľavový Žihľavový čaj

Trápia vás opuchnuté nohy? Pravdepodobne vaše telo zadržiava viacej vody. Uľaví vám čaj zo zmesi skoroceľu, púpavy a žihľavy. Ako na to? Do misy dáme po dvoch lyžiciach z každej bylinky. Zalejeme ich litrom vody a necháme 10 minút lúhovať. Hotový čaj scedíme a pijeme tri šálky denne. Pozor, žihľava je silno močopudná. Tento čaj má ešte aj iné pozitívne účinky: znižuje hladinu cukru v krvi, zmierňuje alergické prejavy a odstraňuje zápach z úst ( napríklad aj po cesnaku )

žihľavový Žihľavový olej –  na pleť a vlasy

Tlmí prejavy akné a posilňuje vlasy. Môžeme si ho doma pripraviť aj sami. Ako na to? Dve až tri hrste čerstvej žihľavy nasekáme na menšie kusy. Do hrnca dáme 300 ml oleja ( môžeme použiť mandľový alebo olivový ) a zahrejeme ho na izbovú teplotu. Opatrne vmiešame žihľavové lístky a zmes necháme pomaly vychladnúť. Olej aj so žihľavovými lístkami prelejeme do zaváracích pohárov a pevne uzatvoríme. Poháre dáme napríklad na okno, kde svieti slnko a obsah dvakrát denne premiešame. Po dvoch dňoch použijeme žihľavový olej ako masku alebo ako zábal na vlasy.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach