Ako zistím, že som tehotná?

Niekedy sa ho nevieme dočkať, inokedy prichádza neplánovane, no a niekedy si ho dokonca neželáme. Reč je o tehotenstve. Našťastie, tých vytúžených a očakávaných je podstatne viac.

Ako zistím, že som tehotná
stock.adobe.com

Ako zistím, že som tehotná? Aké sú príznaky tehotenstva?

Tehotenstvo a narodenie potomka je azda najzávažnejšou udalosťou v živote ženy. Nečudo, že najmä ak ide o prvé tehotenstvo, žena zneistie, môže sa ocitnúť v strese, doľahne na ňu strach.  To všetko treba vylúčiť:  urobme si tehotenstvo pekné, príjemné, užime si ho – našu pohodu bude cítiť v našom tele aj dieťatko. Zapojme do týchto očakávaných chvíľ aj partnera,  ďalšie deti, ak ich už máme, prípadne aj rodičov. Tešme sa spoločne. Ako však viem, že som v druhom stave?

Najspoľahlivejší je tehotenský test

Sú isté jednoznačné príznaky tehotenstva. Základom jeho zisťovania by však mal byť tehotenský test. Je takmer vždy jasnou odpoveďou. Nespoliehajte sa príliš na iné „zaručené“ signály, pretože môžu oklamať. Po správne aplikovanom teste by mal prísť na rad verdikt odborníka gynekológa. Tehotenský test funguje na detekcii hormónu hcG, ktorý začína byť produkovaný približne 6 až 12 dní po oplodnení vajíčka. Preto k faktorom, ktoré môžu výsledok testu ovplyvniť, patrí čas. Naozaj nečakajte, že test pár hodín po styku odhalí, či ste alebo nie ste „v tom“. Preto nebuďte nedočkavá: čím neskôr si tehotenský test urobíte, tým je väčšia šanca na presný výsledok. Tým, že hormón hcG produkuje embryo a nachádza sa v moči matky, výsledok tehotenského testu môže ovplyvniť aj množstvo vypitých tekutín. Veľmi riedky moč na testovanie teda nie je vhodný.

Optimálne testovanie

Odpoveď na otázku Ako zistím, že som tehotná?, dá zvyčajne test urobený skoro ráno. Mali by ste si ho aplikovať, až keď vám niekoľko dní mešká menštruácia, hneď po zobudení a bez toho, aby ste prijali nejaké tekutiny. Zvyčajne sa po týždni opakuje znova.  Aj v prípade, ak sa výsledky rôznia, by mala byť samozrejmosťou návšteva lekára. Najmä pri obavách z neželaného tehotenstva sa dá veľmi skoro – už dva dni po oplodnení – z krvi zistiť druhý stav. Pri krvných testoch je však potrebné, aby ich  robil odborník.

Mohlo by vás zaujímať

Môžeme otehotnieť

Môžeme otehotnieť, keď dojčíme?

Starý známy mýtus tvrdí, že v období, keď dojčíme, nemôžeme otehotnieť. Viaceré mamičky sa však prekvapili a poučili. I keď je to menej časté, ale aj počas obdobia, … Čítaj ďaľej

Príznaky tehotenstva

Prvým príznakom, ktorý upozorní, že sa niečo deje, je meškajúca menštruácia. Nemusí však hneď znamenať tehotenstvo. Termín menštruácie ovplyvňujú popri strese aj hormonálne výkyvy, vysadenie antikoncepcie, únava, rôzne životné zmeny a podobne. Každá žena reaguje na podnety inak, a teda oneskorenie pravidelnej menštruácie nemusí byť jasným signálom očakávania dieťatka. Ďalším príznakom býva ranná nevoľnosť, no môže sa prejaviť aj počas dňa či v noci, často sa spája so zvracaním a príčinou sú hormonálne zmeny v tele žien. Tehotenstvo sprevádzajú aj rôzne chute, často sa úplne zmenia a obľúbené jedlo sa zrazu stane nechceným. Istotou v tehotenstve sú ľahké zdravé jedlá, čerstvá zelenina a ovocie, veľa vitamínov, stopových prvkov, dostatok tekutín a zdravého pohybu.  Kombinácia rôznych chutí sa zvyčajne ustáli v polovici tehotenstva, no opäť treba brať do úvahy, že každý organizmus môže reagovať inak.

Únava, výkyvy nálad, bolesti chrbta, časté močenie, pocity nafúknutého brucha, zvýšená precitlivenosť na rôzne vône a pachy – to sú ďalšie duševné a telesné symptómy tehotenstva, ktoré ženu sprevádzajú deväť mesiacov v očakávaní. Výraznejšími telesnými zmenami už  v úplnom počiatku sú príznaky na prsiach. Sú zvyčajne pevnejšie, väčšie a ťažšie, no jemnejšie na dotyk, stmavne areola – oblasť okolo bradavky.

Tušenie potvrdené

Ak spozorujete na sebe viacero z uvedených príznakov, je veľmi pravdepodobné, že ste v druhom stave. Čo teraz? Mali by ste sa vybrať k lekárovi, kde vás čaká stopercentné potvrdenie tehotenstva. Dostanete tehotenský preukaz, lekár určí pravdepodobný termín pôrodu, začnú sa potrebné  odborné vyšetrenia a začnete chodiť na pravidelné návštevy do poradne. Urobte všetko pre to, aby sa vám narodilo zdravé a šťastné dieťatko. Ak všetko dobre pôjde a nenastanú komplikácie, máte svoje najkrajšie obdobie života vo svojich rukách.

Bea Vrzgulová