Zaujímavosti o voňavých kávových zrnkách

    Bez šálky lahodnej kávičky si asi už väčšina z nás svoj deň nevie ani predstaviť. Ak však nepatríme k odborníkom, možno nám niektoré zaujímavosti zo sveta kávy obohatia naše kávové obzory.

    kávových zrnkách

    Aký je rozdiel medzi bio kávou a klasickou kávou ?

    Ak ide o bio kávu, celý proces pestovania, zberu a spracovania kávových zŕn je prísne sledovaný a spotrebitelia majú istotu, že neboli použité žiadne chemické látky (chemické hnojivá, herbicídy, pesticídy, potravinárske chemikálie…) ani postupy, ktoré by mohli mať negatívny dopad na ľudské zdravie. Bio certifikát dostane iba tá káva, ktorá je predtým podrobená prísnemu testovaniu. Pôda na farme, kde je káva pestovaná je pravidelne kontrolovaná, aby bolo potvrdené, že sú dodržiavané postupy bio poľnohospodárstva. Výsledkom šetrného pestovania je veľmi chutná aromatická káva a tiež nenarušené životné prostredie.

    Prečo je bio káva lepšia ?

    Pretože je pestovaná a spracovaná šetrnejšie, bez konzervantov, má plnšiu a lahodnejšiu chuť. Bio káva je zdravšia ako klasická káva a podľa viacerých prieskumov aj chutnejšia. Ďalšou výhodou pestovania bio kávy je to, že použité metódy neznečisťujú životné prostredie a nezaťažujú planétu. Tým sa tiež znižuje riziko úhynu niektorých druhov zvierat, čo pomáha zachovaniu biologickej rovnováhy.

    Ako sa bio káva spracováva ?

    Skôr ako sa organická káva dostane k nám na stôl, musí sa spracovať. Jedným z postupov je mletie za sucha, čo znamená, že sa oddeľuje zrno zo sušených kávových bobulí. Sušenie sa uskutočňuje na slnku alebo strojovo. Drahším spôsobom je mletie na mokro, ktorý trvá dlhšie ako prvá metóda, je to však zaručený spôsob ako získať kvalitné kávové zrná a používajú ho mnohí výrobcovia organickej kávy. Praženie sa tiež robí čo najšetrnejšie. V pražiarňach, kde sa spracováva bio káva sa uskutočňuje triedenie, praženie, chladenie, stabilizácia a balenie kávy. Nepoužívajú sa v nich žiadne chemické soli, príchute, plyny ani prísady, ktoré by mohli ovplyvniť chuť a vôňu výsledného produktu.

    V čom sa líši arabika od robusty?

    Na svete nájdeme niekoľko stoviek druhov kávovníkov, najznámejšie sú však dve: Coffea Arabica a Coffea Canephora (tzv. Robusta). 

    Arabika sa pestuje najviac v strednej a južnej Amerike, prípadne v Afrike či Austrálii. Robustu nájdeme najmä v Ázii a Afrike. Arabika rastie vo vyšších nadmorských výškach medzi 600-2000 metrami nad morom. Je náročnejšia na pestovanie, prvú úrodu môže mať až po 6-tich rokoch a veľkosť stromu je iba 3-5 metrov. Robusta je omnoho menej náročná na pestovanie, výborne odoláva rôznym chorobám, prvú úrodu má už po 2-3 rokoch a dorastá do výšky až 13 metrov. Arabika je teda drahšia káva a je považovaná za lepšiu a kvalitnejšiu kávu ako robusta. Vyznačuje sa skôr kyslejšou chuťou, robusta skôr horkejšou a zemitou chuťou. Robusta obsahuje viac kofeínu ako Arabika.

    kávových zrnkáchNáš tip:

    Ak máte chuť na kvalitnú certifikovanú bio kávu a chcete urobiť niečo pre svoje zdravie, môžete vyskúšať Bio zelenú kávu Green Coffee so škoricovou príchuťou, ktorá je vyrobená zo 100% zelenej bio arabiky. 

    Bio zelená káva Green Coffee Škorica

    Zloženie: 100 % zelená, praná, mletá BIO Arabika s príchuťou škorice

    Ak si chcete pochutnať na skvelej a zdravej kávičke, ochutnajte, ako chutí Bio zelená káva značky Green Coffee Škorica, ktorú na náš trh výhradne dodáva firma Anserini. Výnimočnosť tejto bio mletej kávy spočíva jednak v bio kvalite a jednak v tom, že ide o 100 % zelenú, mletú BIO Arabiku. Môžete si ju pripraviť ako zalievanú kávu: 2 kávové lyžičky kávy zalejeme vriacou vodou, necháme 5 minút vylúhovať, podľa potreby prisladíme, alebo pijeme len tak,  „na prírodno“. Prípadne môžete pri príprave použiť French press alebo iný spôsob filtrovania.

    Sledujte nás aj na sociálnych sieťach