December v záhrade

Myslíte si, že v decembri by sme už len mali čakať na Vianoce a že v záhrade nie je čo robiť? Opak je pravdou! O tom, čo všetko by dobrý záhradkár mal urobiť vo svojej ovocnej záhradke, nám porozprával uznávaný pomológ, profesor Ivan Hričovský:

December v záhrade

December je prvým zimným mesiacom aj pre záhradkárov. Priemerné denné teploty sa pohybujú tesne nad nulou a ďalej sa budú znižovať. Začiatkom mesiaca je v priemere na povrchu 0,7 stupňa Celzia. Ale na Vianoce býva 1,5 stupňa Celzia i viac… Atmosferické zrážky sú v nížinách od 36 mm do 76 mm vo výške 800 metrov. A aké práce nás čakajú v záhradkách?

Z povrchu kmeňov a hrubých konárov odstraňujeme machy a lišajníky do podloženej plachty. Vo vhodnom čase, keď nie je mráz, bielime kmene a silnejšie konáre vápenným mliekom, čím zabraňujeme ich praskaniu v zime a vyčistíme ich. Dôležité je to najmä pri čerešniach, broskyniach, marhuliach, jabloniach, ale aj orechoch kráľovských.

December v záhrade
December v záhrade

Pokiaľ pôda nie je veľmi zamrznutá, ešte stále môžeme kopať jamy pre jarnú výsadbu. Nezabúdame ani na kontrolu oplotenia. Prehustenú výsadbu v záhradke presvetlíme. Odstránime staré a choré stromy. Berieme do úvahy najmä slivkoviny a marhule, ktoré sú napadnuté šárkou slivkovou. Odstraňujme ich aj s koreňmi.  Takisto odstraňujeme aj mumifikované plody – je to dôležité. Figovníky sú citlivé na zimný mráz, treba ich zakrývať netkanou textíliou aspoň v štyroch vrstvách, alebo senom či slamou.

Stále venujeme pozornosť užitočnému vtáctvu. Najmä pokiaľ ide o vhodné prikrmovanie olejnatými semenami slnečníc, repky, ľanu, maku a podobne. V miestnosti s uskladneným ovocím často vetráme a ovocie preberáme.

Ukončíme okopávanie stromov a hnojenie, nezabúdame ani na vinič hroznorodý. Koncom mesiaca je vhodný čas na odoberanie vrúbľov na jarné a predjarné vrúbľovanie. Začneme s odberom čerešní, višní a egrešov. Vrúble označíme a uložíme do vlhkého piesku v pivnici, alebo v povrchovej hrobli. Nezabúdame ani na staré odrody, ktoré nám nechali naši starí rodičia.

Foto: stock.adobe.com