EKO trendy: Životný štýl, ktorý pomôže planéte

Najväčším trendom roku 2020 je úprava životného štýlu v zmysle ekológie. Niekedy stačia len malé zmeny – a keby ich robil každý, dokážu veľa. Triedenie odpadu je fajn, ale ani zďaleka to nie je všetko, čo môžeme urobiť. Viete, ako si môžete vytvoriť ekologickejší domov?

Aké sú EKO trendy?

EKO trendy
https://www.shutterstock.com

Desiatu a obed baľme do opakovane použiteľných obalov

Používate na balenie občerstvenia plastové vrecká či jednorazové obaly? Zrátajme si koľko ich minieme za rok a koľko nerozložiteľného odpadu takto vytvorí jedna jediná rodina. Vyberme si opakovane použiteľné obaly alebo misky, optimálne také, ktoré sú vhodné aj do mikrovlnky aj do umývačky, aby sme si zjednodušili každodennú údržby misiek.

Na nákupy používajme papierové alebo látkové tašky

Igelitkám už nadobro odzvonilo. Nielen, že sú neestetické, ale tvoria aj odpad, ktorý ničí našu planétu. Látkové tašky, sieťové tašky na ovocie a zeleninu, prípadne papierové obaly sú skvelou alternatívou. Látka alebo sieťovina sa ľahko udržiava, stačí ju vyprať. Sieťové tašky na ovocie a zeleninu dostanete kúpiť aj v priamo v niektorých obchodoch s potravinami.

Káva bez odpadu?

Ekologickejší domov zahŕňa aj také šikovné riešenie, ako je opakovateľne použiteľný kávový filter. Je z kovu a ľahko sa čistí. Nemusíme mať obavy, že nebudeme mať filter, keď si budeme chcieť doma urobiť chutnú kávu.

Hygienické potreby

Novodobé EKO trendy zahŕňajú aj odličovacie tampóny a iné hygienické potreby. Nahraďme tie klasické výrobkami, ktoré je možné po opláchnutí opakovateľne použiť. Hitom sa stáva aj opakovane použiteľný menštruačný kalíšok.

Kompostujme

Namiesto toho, aby sme šupy z ovocia či zeleniny a zvyšky jedál vyhadzovali do koša – kompostujme ich. Malý kompostér sa hodí do každej kuchyne. Kompost použijeme v záhrade alebo pri presádzaní a hnojení izbových rastlín.

Namiesto balenej vody filter

Filtrovaná voda má oproti fľašiam balenej vody množstvo výhod. V prvom rade, takáto voda je zdravšia, ale tiež sa zbavíme problému s nosením ťažších fliaš z obchodov. A najmä: nezaťažíme životné prostredie množstvom plastu.