Popraskané cievky

Dobrý deň,

Na lícach mám už pár rokov popraskané cievky a veľmi ma to trápi.  Vyskúšala som už rôzne krémy na rozšírené cievky a rosaceu  (Napríklad Vichy, Ruboril,  Rosaliac- La Roche Posay, ). Žiaden z nich  však môj kozmetický problém nijako zvlášť pozitívne neovplyvnil, ani nevyriešil. Moja kožná lekárka mi to dvakrát odstraňovala nejakými elektrickými výbojmi (názov tej metódy nepoznám) , ale po tomto zákroku sa môj problém ešte zhoršil, pretože na takto ošetrených  miestach  mi vznikli nepekné chrasty. Našťastie,  tie mi po vyše  dvoch  týždňoch odpadli, ale cievky mi ostali. Ešte horšie však je to, že sa mi začali po čase vytvárať nové.  Pre presnosť uvádzam, že zákroky boli vykonané v zime a  časový odstup medzi nimi bol asi  2 mesiace.  Zaujímalo by ma, ako by som mohla svoj problém vyriešiť a aké možnosti liečby sú k dispozíci. 

Klára

 Popraskané cievky

Odpoveď:

Teleangiektázie – rozšírené  kožné,  krvné  vlásočnice, všetky formy modrofialových metličiek pribúdajú  vekom. U ľudí  s dedičnými dispozíciami sa môžu vytvárať už v mladosti. Zmierňuje ich vnútorne užívanie vitamínu C a rutínu (nachádza sa v pohánke, bielej dužine citrusových plodov,  v šípkach, v brokolici, v ríbezliach a v čučoriedkach), užívanie voľnopredajných tabletiek  Ascorutin a aplikácia kozmetických prípravkov s obsahom bioflavonoidov

Možno by sme doporučili aj jednoduchý recept našich starých mám – otužovanie krvných ciev striedaním studenej a teplej vody.  Ak ale chceme využiť najmodernejšie metódy, tak k  prejasneniu pleti, odstráneniu cievok a novotvorbe kolagénu je najúčinnejsia fotorejuvenizácia – ošetrenie intenzívnym pulzným svetlom, ktorá zároveň slúži k zvýšeniu hydratácie pokožky. Záblesk z IPL, aplikovaný zo zábleskovej výbojky na povrch ošetrovanej plochy, sa v kožných štruktúrach mení na teplo.

Takto vyvolaný tepelný šok má za následok dva pozitívne efekty:

1.  Tepelným pôsobením dochádza k denaturácii bielkovinovej molekuly kolagénu. Jeho molekuly sa zvlnia a tým sa skrátia. Koža sa stáva  napnutá, vyhladzujú sa menšie vrásky, koža získava mladší vzhľad.

2.  Keďže bol pôvodný kolagén tepelným šokom poškodený, postupne sa nahrádza novootvoreným kvalitným kolagénom. To vedie k zväčšeniu objemu a počtu kolagénových vlákien v zamši a  následne k vypnutiu kože. Výsledkom je vyhladenie jemných vrások, prejasnenie kože, zmenšenie pórov.

S úspechom sa IPL využíva pri problematike červene (erytému) tváre s drobnými cievkami, kde dochádza k odstráneniu červene a výraznej redukcii drobných cievok. Liečba akné pomocou IPL je niečo ako antibiotikum v podobe svetla.

Zákrok prebieha nasledovným spôsobom:

Na očistenú, odlíčenú pleť a jednotlivé časti kože sa prikladá hlavica prístroja IPL. Pri aplikácii dochádza k výraznému svetelnému záblesku, ktorý však pacient nevidí, lebo je chránený ochrannými okuliarmi. Pri aplikácii cítiť vyžarované teplo. Po zákroku sa pleť vyčistí od gélu, zostáva krátkodobo mierne naružovelá. Na dosiahnutie čo najlepšieho želateľného výsledku je potrebné ošetrenie opakovať 5-7 krát v týždňových intervaloch. Pleť potom vyzerá  mladšie o 3-5 rokov. Účinok pretrváva cca 1-2roky.

Na vaše otázky odpovedá:

Viera Putzová

 

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach