Peňažná výhra či dedičstvo?

Ako rozumne hospodáriť s nečakanými peniazmi

Peňažná výhra či dedičstvo po vzdialenom príbuznom. Nečakane získaná suma väčšieho balíka peňazí by iste pomohla väčšine rodinných rozpočtov. Bez námahy získané finančné prostriedky však lákajú aj na ich bezhlavé míňanie. Ako si s rozumom a v zmysle pravidiel finančného plánovania poradiť s takto získanými peniazmi. Treba si aj dopriať niečo navyše, ale netreba zabudnúť myslieť aj na svoju budúcnosť a časť prostriedkov investovať na ďalšie roky.

Peňažná výhra

Šanca, že sa v lotérii dostanete k vyššej sume peňazí, je štatisticky síce malá, ale je. Menej radostný spôsob, ako sa môžu ľudia dostať k neplánovanej vyššej sume peňazí, je dedičstvo. Nech už ste peniaze získali ktorýmkoľvek spôsobom, je to pre vás nečakaný príjem, o ktorý ste sa veľmi nemuseli pričiniť svojou aktivitou. Často v takomto prípade hrozí porekadlo „ľahko prišlo, ľahko odišlo“. Skúsenosti hovoria, že peňažná výhra, dedičstvo či inak získané peniaze bez námahy veľmi pravdepodobne minie človek inak, ako keby ich musel odrobiť.

Minúť maximálne polovicu

Je rozdiel, či ste získali sumu desaťtisíc eur alebo vyhrali niekoľko stotisíc. Odporúčame , odmeniť‘ sa maximálne polovicou výhry. Predsa len, človek by nemal pokúšať šťastie, a keď si naňho sadne, je dobré si ho rozumne užiť. Druhú časť výhry by bolo vhodné odložiť do rezervy, ktorá v budúcnosti má potenciál rásť a zhodnocovať sa. Jednoduchá zásada je sledovať si výdavky a vedieť ich následne rozdeliť na správne a nesprávne. Správne mi v budúcnosti prinesú ďalší príjem – možno investícia do podniku alebo bytu na prenájom. Nesprávne sú tie, ktoré mi zabezpečia existenciu, ale oveľa častejšie len pôžitok či príjemný pocit. Napríklad krajšie auto, mobil, dovolenka. 

Najväčší „Nepriateľ“ sú emćie a čas

V škole a počas života získavame informácie a vedomosti na to, aby sme sa rozhodli racionálne, no realita je na inom konci. Drvivá väčšina rozhodnutí sa deje na základe pocitu a emócií. Ale ten povestný šiesty zmysel často sklame a človek musí následne ešte hľadať výhody v rozhodnutí a presviedčať sa, že jeho rozhodnutie bolo správne. Prvá zásada je si vždy nechať čas na rozhodnutie – čím vyššia suma, tým viac času na rozhodnutie. Druhá zásada je neinvestovať do niečoho, čomu nerozumiem. Zorientujte sa, určite sa poraďte s odborníkmi a až potom starostlivo investujte do oblastí, ktoré prinesú čo najlepšie zhodnotenie vašich peňazí.

Auto pred veľkým domom

Pri výhre či získaní veľkej sumy peňazí môžete zvažovať aj kúpu nehnuteľnosti. Ak nemáte vyriešené vlastné bývanie, je splatenie hypotéky či kúpa bytu alebo domu prirodzeným a rozumným riešením. Podľa prieskumu by tak urobila skoro tretina z nás. S nehnuteľnosťou ako investíciou to nie je už také jednoznačné. Často sa hovorí o istote investovania do pozemku, resp. nehnuteľnosti, rovnako často sa stretávame so sklamaním z takejto investície. Hovorí sa, že na cenu nehnuteľností majú vplyv 3 faktory: lokalita, lokalita, lokalita. Najväčšou nevýhodou je následné speňaženie, poplatky za údržbu a dane. Odmenou naopak nájom či zhodnotenie, ktoré sa dlhodobo pohybuje priemerne na úrovni 4 – 6 %. S autom je to zložitejšie. Každý mladý človek túži dosiahnuť hmatateľný úspech, byť obdivovaný okolím. Najjednoduchšie túto predstavu dokáže naplniť práve nové auto. Málokto si uvedomuje, že čím viac peňazí minie na nesprávne veci, tým vyššie náklady to na seba nabaľuje. Napríklad silnejšie, drahšie auto pýta drahšie poistenie, pohonné hmoty či náklady na údržbu.

Foto: www.pexels.com