SPÄŤ
Gynekológ

Bazény, či jazerá?

Od: Henrieta Karabova 8.2.2018 1
1 Hviezda2 Hviezdy3 Hviezdy4 Hviezdy5 Hviezd Ohodnoťte článok
Loading...

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či je podľa vás lepšie kúpanie v prírodných jazerách alebo v bazénoch na kúpaliskách, pokiaľ ide o riziká ochorenia pohlavných orgánov a infekcií. Počula som, že kúpaliská, ktoré nemajú termálnu vodu sú vraj bezpečnejšie. Prečo? Ja studenú vodu veľmi neznesiem…

Ďakujem za informáciu, Zlatica

Bazény

Odpovedá MUDr. Tomáš Danys, PhD.:

Pobyt na kúpaliskách má niekoľko zdravotných rizík: je to jednak riziko tzv. plesňových infekcií,  ktoré sa však najčastejšie vyskytuje v oblasti nôh, najmä na miestach, kde je umelý povrch (dlažba) a podobne a teplo (najmä termálne kúpaliská), nakoľko patogény sú citlivé na chlad. Navyše na umelých kúpaliskách neexistuje prirodzená „rovnováha“ ako na prírodných.

Problém výtokov a zápalov pošvy je najmä v porušení prirodzenej rovnováhy pošvového prostredia, pomnoženie choroboplodných zárodkov vzniká až následne a nemusí to byť priamo „nákaza“ z vody, voda v bazénoch je väčšinou ošetrená dostatočne chlórom. Preto odporúčam nasledovné: niekoľko dní pred a aj po kúpaní si vkladať na noc do pošvy čípok s obsahom laktobacilu a kyseliny mliečnej a počas kúpania si dať do pošvy tampón určený na kúpanie (nie menštruačný!).

Kontakt:

Gynekologická ambulancia a Ambulancia gynekologickej urológie Gyndanys s.r.o.
Slovenská 11
940 34 Nové Zámky
tel: 035 640 44 44
gyndanys@zoznam.sk

womangalérie VŠETKY