Bolesti na pravej strane

Dobrý deň. Chcela by som Vás poprosiť o radu. V januári som bola liečená na nejaké plesňové ochorenie na pravom vaječníku, ale presný názov si už nepamätám. Užívala som Amoksiklav, dve tabletky Mycosystu a Ascorutin a potom aj injekcie Ketonal. No odvtedy ma pravidelne pred a počas menštruácie pobolieva na pravej strane dole. Je to síce naozaj iba minimálne, ale predsa by som sa chcela spýtať či je to normálne, že je to vždy len na tej strane? Inak bolesti brucha nemávam, iba menštruáciu mám vždy na začiatku a konci tmavohnedú.

Ďakujem, Martina

Bolesti na pravej strane

Odpovedá MUDr. Ivan Mrázik:

Začal by som od konca. Tmavohnedá menštruácia na začiatku, alebo na konci je v poriadku. Bolesti pred a počas menštruácie pociťujú takmer všetky pacientky. Väčšinou sa sťažujú na bolesti v podbrušku a krížoch, málokedy bolesť lokalizujú na jednu stranu maternice.  Podľa Vami uvedenej liečby by som povedal, že ste boli liečená pre začínajúci zápal vaječníka vpravo (Amoksiklav a Ketonal), tmavé menštruačné krvácanie (Ascorutin) a plesňovitý výtok z pošvy (Mycosyst).  V pravej bedrovej jame sa nachádza červovitý prívesok hrubého čreva (appendix vermiformis), ktorý tiež môže spôsobovať podobné ťažkosti, ako udávate. Tiež sa v tejto lokalizácii často vytvárajú zrasty pravého vaječníka s appendixom, ktoré často spôsobujú bolesti v pravom podbrušku.

Vami udávané bolesti vpravo dole by sa mali v krátkej dobe stratiť. Ak sa tak nestane odporúčal by som rehabilitačnú liečbu (napr. iontoforéza s prokaínom na podbruško). Ak to nepomôže odporúčam laparoskopiu.

MUDr. Ivan Mrázik
Gynekologická ambulancia
Revúca