SPÄŤ
Gynekológ

Bolestivý sex a vyšetrenia v poriadku

Od: Henrieta Karabova 11.11.2015
1 Hviezda2 Hviezdy3 Hviezdy4 Hviezdy5 Hviezd Ohodnoťte článok
Loading...

Dobrý deň,

chcela by som vás poprosiť o radu v mojom probléme. Mám tri roky toho istého partnera a pri sexe ma to čoraz viac bolí. Skúšali sme rôzne polohy, techniky… nič z toho nemám, len bolesť. Pohlavný styk vydržím len chvíľku, i to je pre mňa utrpenie. Bola som u gynekologičky, ktorá mi urobili kultiváciu a tá mi vyšla v poriadku, partner žiadne problémy nemá. S minulým partnerom som bolesť nepociťovala. Môže to byť tvarom alebo veľkosťou jeho penisu? Alebo mojim vekom? Mám 37 rokov, žiadne operácie za sebou nemám, nerodila som. Ako mi odporúčate postupovať? Bojím sa, aby náš vzťah kvôli tomu neskončil.

Ďakujem,

Boba

Bolestivý sex

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Stela Muránska z Centra prenatálnej diagnostiky v Košiciach:

Prajem pekný deň,
dôležité je oddeliť bolesť, ktorá súvisí s nejakým zápalom v oblasti malej panvy. Druhou oblasťou bolesti je samotná vagína, kde sa riešenia môžu líšiť vzhľadom na príčinu, jedno však majú spoločné takmer všetky kategórie. Vagína vyžaduje dostatočnú lubrikáciu. Je jasné, že pri niektorých typoch bolesti ani dostatočná lubrikácia nepomôže.

Aby bolesť pri styku bola čo najmenšia, treba dodržiavať niekoľko pravidiel: Žena musí byť dostatočne vzrušená, musí po styku s partnerom túžiť a čo najviac sa uvoľniť. Pri vzrušení pomáha dráždenie klitorisu a vaginálneho vchodu a dostatočné zvlhčenie. Žena prirodzene vzrušením vlhne, ale  vlhkosti sa dá pomôcť aj dobrým lubrikantom. Do vagíny je najprv vhodné pomaly a postupne vtláčať prsty. Potom roztiahnuť malé pysky (aby neprekážali) a jemnými pohybmi vnikať do vagíny. Až nakoniec skúšať pomaly zasúvať penis. Mnoho párov v ostatnom čase súloží nárazovo – cez dovolenky alebo víkendy. Veľa párov súloží aj kumulovane. To znamená, že nie pravidelne dvakrát do týždňa, ale napríklad trikrát v priebehu víkendu a cez týždeň, naopak, vôbec nie. Vagína na takýto „záber“ nie je stavaná. Prirodzené mikrobiologické prostredie sa tak narúša a môže prísť k vzniku kvasinkových ochorení. Ľahko nastanú drobné mechanické poškodenia, najmä pri vášnivejšom pohlavnom styku. Takéto odreniny potom môžu nepríjemne bolieť či páliť a sťažujú vzrušenie. Aj v týchto prípadoch treba použiť veľa lubrikantu. Zabraňuje možnosti mechanického poškodenia a zároveň pomáha udržať prirodzene vyvážené vaginálne prostredie a obmedzuje vznik nepríjemných mykóz.

Mykózy sú nepríjemné kvasinkové ochorenia, ktoré vznikajú nerovnováhou mikroorganizmov žijúcich vo pošve. Za normálnych podmienok prítomné kvasinky nerobia nijaké problémy. Ak sa však premnožia, môžu spôsobovať pálenie, svrbenie, výtok. Prevenciou je udržiavať optimálne vaginálne prostredie – obmedzením cukrov, nosením bavlnenej bielizne, udržiavaním hygieny pomocou prípravkov bez obsahu mydla, ktoré, naopak, obsahujú kyselinu mliečnu. Pri vzniku ochorení však treba urobiť riadne vyšetrenie u gynekológa a dodržiavať liečbu, ktorú určí pre obidvoch (všetkých) sexuálnych partnerov. Ak nie je vagína celkom zahojená, bude styk bolestivý. Opäť pomáha dostatočná vlhkosť. Vhodné je aj po dlhodobejšej liečbe začínať pomalým vzrušovaním.

Aj napriek všetkým spomínaným opatreniam (dostatočné vzrušenie, vlhkosť, pomalé vnikanie) môže u niektorých žien bolesť pri pohlavnom styku pretrvávať. Ak gynekológ vylúči organickú (telesnú) príčinu, je namieste uvažovať o psychickej príčine. Psychický blok spôsobuje nemožnosť uvoľniť sa pri milovaní, stiahnuté vaginálne svalstvo nedovoľuje penisu prienik a styk je bolestivý. Na psychickú príčinu však neexistuje jednoduchá rada, čo proti nej robiť. Psychických príčin môže byť veľa: strach z nežiaduceho otehotnenia, výčitky svedomia, že robím niečo zlé či nečisté, strach z bolesti, strach z poníženia, hanba, nepríjemné či traumatické spomienky a zážitky z iného pohlavného styku či z inej sexuálnej skúsenosti. Variantov je veľa. „Liekom“ na psychický blok je porozprávať sa o svojich pocitoch s partnerom. Keď nepomôže ani dôverný rozhovor o vlastných „strachoch“, prichádza na rad konzultácia s odborníkom, teda psychológom, psychoterapeutom, sexuológom či psychiatrom. Tí všetci môžu pomôcť pri hľadaní skrytých problematických okolností, ktoré žene nedovoľujú, aby sa pri sexe dostatočne uvoľnila a náležite ho prežila.

Kontakt:

Centrum prenatálnej diagnostiky, s. r. o.
Masarykova 17/A, 2. Poschodie
040 01 Košice
Mobil: 0905 129 129
Tel.: 055/622 10 07
e-mail: fetalecho@fetalecho.sk
www.fetalecho.sk

womangalérie VŠETKY