Čakáme dvojičky

dreamstime_xs_19258065Dobrý deň,
Prosím Vás o pomoc, píšem v mene svojej sestry. Sestra je v 26 týždni tehotenstva, čaká dvojičky. Nakoľko sa necíti dobre, lekári sa rozhodli, že je potrebné vykonať serkláž, dúfam že som sa správne vyjadrila ak nie, tak sa vyjadrím ľudovo, je potrebné ju zašiť. Často máva tlak na spodok brucha a už aj pár krokov jej robí problém.
Dnešným dňom mala nastúpiť do nemocnice na spomínaný zákrok, ale všimla si dosť veľký výsyp na boku ľavého prsníka. Nakoľko to bolo dosť veľké, rozhodla sa navštíviť kožnú lekárku. Tá po prehliadnutí vyrážok skonštatovala, že ide o vírusové ochorenie Herpes zoster resp.”Erupcie herpes efflorescencii”. Lekárka teda rozhodla, že zašívať ju nemôžu, keďže sa vyskytlo toto ochorenie. Dostala jedine pastu Endiaron na potieranie. Sestra je zúfalá, pretože vyrážky sa jej v priebehu poobedia objavili aj na chrbte a čo je najhoršie veľmi ju svrbia.

Prosím vás stretli ste sa už s takýmto komplikovaným prípadom? Čo robiť? Lekár gynekológ zastáva názor, že je nutné ju zašiť, ale kožná lekárka tvrdí že toto ochorenie sa musí najprv vyliečiť.

Chcela by som vedieť:
1) či herpes nemôže mať negatívny vplyv na vývoj plodov,
2) čím by mohla zmierniť svrbenie,
3) a vôbec ako postupovať ďalej keď sa lekári nevedia zhodnúť na tom či najprv preliečiť kožné ochorenie alebo vykonať zákrok.
Ja si myslím že sestra by sa nemala v prvom rade stresovať, veď čaká 2 detičky naraz, ale zároveň jej verím že je aj ona bezradná, keď vidí že samotní lekári nevedia čo ďalej.

Ďakujem

Dvojicky

Odpoveď:
Herpes zoster u Vašej sestry vznikol v dôsledku zníženej imunity počas tehotenstva. U plodov prebieha vývoj jednotlivých orgánov počas prvých troch mesiacoch tehotenstva a je ukončený v 12.týždni gravidity. Počas prvého trimestra je plod veľmi citlivý na škodlivé noxy. Ak herpes neprebieha s teplotami, ktoré by mohli spôsobiť kontrakcie maternice, plodom by vírus nemal uškodiť. V prípade bolesti podbruška u tehotnej s dvojčatami je nutná hosptalizácia, tzv. Tredelenburgova poloha (poloha, pri ktorej sú nohy pacientky vyššie,ako hlava) prísny kľudový režim a tokolytická liečba. Lokálnu liečbu herpes zoster určí dermatológ, ktorý vykoná konziliárne vyšetrenie pri lôžku pacientky.
Ak sa Vám nepozdáva postup lekárov vo Vašej nemocnici, máte možnosť nechať sa hospitalizovať na pracovisku, kde im budete dôverovať.