Cysta na vaječníku

Dobrý deň, lekárka mi pri poslednej preventívnej prehliadke zistila cystu na vaječníku vo veľkosti skoro 3 centimetre. Zatiaľ to však nechce riešiť operačne, vraj možno sa to v priebehu cyklu možno upraví. Na kontrolu mám prísť až o dva mesiace. Problém je však v tom, že mám dosť silné bolesti a neviem, či to dovtedy vydržím. Čo by ste mi odporučili vy? Hormonálnu antikoncepciu neužívam, mám 28 rokov.

Skutočne môžu vzniknúť cysty, ktoré samovoľne aj zaniknú – a to aj keď sú takéto veľké? Ako prebieha operácia, keby som musela podstúpiť? Neohrozí to moju plodnosť?

Ďakujem, Simona K.

Cysta na vaječníku

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Stela Muránska z Centra prenatálnej diagnostiky v Košiciach:

Cysta vaječníka predstavuje vačok vyplnený riedkym alebo hustým tekutým obsahom na povrchu vaječníka. Patrí medzi nezhubné, nepravé nádory vaječníka. Môže dosahovať rôznu veľkosť, od niekoľkých milimetrov až po niekoľko centimetrov.

Štruktúra vaječníka sa v priebehu života mení, preto  sú cystické zmeny na vaječníku veľmi časté. Najčastejšie sú len náhodným nálezom pri pravidelných gynekologických kontrolách, resp. ultrazvukovom vyšetrení. Najviac bývajú postihnuté pohlavne zrelé ženy, s vrcholom po puberte. Cysty majú tendenciu väčšinou spontánne vymiznúť, nespôsobujú subjektívne žiadne ťažkosti, a preto si nevyžadujú liečbu. Sú však prípady, keď spôsobia vážne zdravotné problémy.

Pri hormonálne aktívnych cystách, pri ktorých sa v cyste tvoria pohlavné ženské hormóny, môžeme pri odbere krvi zistiť ich zvýšenú hladinu. Na vylúčenie iných patologických štruktúr slúži hodnota najčastejšieho nádorového ukazovateľa Ca 125. Jeho zvýšená hodnota však nemusí predstavovať riziko zhubného nádoru, pretože zvýšená hodnota sa môže objaviť aj pri ochoreniach, ako je endometrióza, pri zápale vaječníka, uzloch na maternici a iných nezhubných nádoroch vaječníka.

Liečba cysty na vaječníku závisí od toho, o aký typ cysty ide. Väčšinou si nevyžadujú liečbu pre spontánne vymiznutie cysty, závisí to však aj od veľkosti cysty, prípadne od komplikácií a klinických príznakov, ktoré môžu spôsobovať.

Funkčné cysty si väčšinou nevyžadujú liečbu, lebo často vymiznú spontánne. Ťažkosti spôsobujú zväčša až od istej veľkosti, kedy najčastejšie pristupujeme k operačnej liečba s odstránením cysty, prípadne celého vaječníka laparoskopiou alebo laparotómiou (otvorenie brušnej dutiny) pri nálezoch veľkých rozmerov, ktoré nemožno odstrániť laparoskopiou. Pri laparoskopii sa prezrie oblasť malej panvy pomocou kamery – laparoskopu, ktorá sa zavádza cez prednú brušnú stenu a obraz možno sledovať na monitore. Laparoskopia sa robí z diagnostických dôvodov, na presné stanovenie diagnózy ochorenia a podľa nálezu sa operačne rieši, najčastejšie odstránením cysty s časťou vaječníka, alebo odstránením celého vaječníka.

Plánovanie liečby je individuálne, závisí od veku pacientku, obrazu ťažkostí, rozsahu ochorenia alebo od prípadnej túžby po dieťati, keďže jedným z príznakom je aj neplodnosť. Dermoidálne cysty sa odstraňujú operatívne. Pri náleze cystických štruktúr u žien po 40. roku a v prechode sa na vylúčenie rakoviny vaječníka pristupuje k operačnej liečbe. Každá cystická štruktúra sa odosiela na histologické vyšetrenie a podľa nálezu sa plánuje ďalší postup.

Postup Vašej pani doktorky je teda správny, rozhodne by som jej dôverovala natoľko, aby som jej kládla otázky priamo na ambulancii. Určite Vám poradí lepšie, ako akýkoľvek internetový portál.

S prianím skorého uzdravenia,

Muránska

Kontakt:

Centrum prenatálnej diagnostiky, s. r. o.
Masarykova 17/A, 2. Poschodie
040 01 Košice
Mobil: 0905 129 129
Tel.: 055/622 10 07
fetalecho@fetalecho.sk
www.fetalecho.sk

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach