SPÄŤ
Gynekológ

Cysty na prsníkoch

Od: Henrieta Karabova 2.12.2017
1 Hviezda2 Hviezdy3 Hviezdy4 Hviezdy5 Hviezd Ohodnoťte článok
Loading...

Dobrý deň,

Pred dvoma rokmi mi lekárka pri preventívke zistila cysty na prsníkoch, čo bolo neskôr potvrdené aj ultrazvukom v prsníkovej ambulancii. Stále však pribúdajú, už ich mám osem s veľkosťou do 1 cm. Mám 34 rokov, tehotná som ešte nebola. Moja lekárka mi stav zatiaľ neodporúča nijak riešiť, za vhodné považuje, aby som otehotnela. Vraví, že tehotenstvo a dojčenie by to pravdepodobne problém vyriešilo. Aký je váš názor?

Ďakujem, Nataša

Cysty na prsníkoch

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Stela Muránska z Centra prenatálnej diagnostiky v Košiciach:

Prajem pekný deň,
cysty sú dutiny vyplnené tekutinou a zväčša sa vyskytujú tesne pred menštruáciou, potom sa stiahnu. Vo väčšine prípadov sú neškodné a nie je potrebné ich chirurgicky odstrániť. Až u 70 % žien dochádza v priebehu života k zmenám v žľazových tkanivách. Vznikajú väzivové tkanivá, ktoré sa nazývajú fibrózbna mastopatia, prípadne sa vyskytne veľké množstvo drobných cystičiek, ktoré hmatom rozpoznávame ako plošné uzlovité tvary. Počas trvania menštruačného cyklu ženy sa do ich činnosti nezasahuje a po klimaktériu obvykle samy od seba miznú. Hlavnou príčinou vzniku cýst je nerovnováha sexuálnych hormónov, preto sa zvyčajne vyskytujú v období menopauzy a tehotenstva.

Cysty na prsníkoch

V prípade výskytu akéhokoľvek útvaru je prvoradé vyšetrenie v prsníkovej poradni. Erudovaný lekár so skúsenosťami Vám iste najlepšie poradí. Rozhodne radím pravidelné prehliadky. Na trhu sú aj výživové preparáty, ktoré podporujú vstrebávanie cýst. Pýtajte sa na ne. 

Kontakt:

Centrum prenatálnej diagnostiky, s. r. o.
Masarykova 17/A, 2. Poschodie
040 01 Košice
Mobil: 0905 129 129
Tel.: 055/622 10 07

fetalecho@fetalecho.sk

www.fetalecho.sk

womangalérie VŠETKY