Dvojičky s jednou placentou

Dobrý deň, po absolvovaní liečby neplodnosti a umelého oplodnenia čakám dvojičky. Problém však je ten, že majú len jednu spoločnú placentu. Obávame sa takzvaného TTS syndrómu. Aktuálne som v dvadsiatom týždni tehotenstva. Mohli by ste nám vysvetliť aké je riziko tohto syndrómu v našom prípade a čo presne tento syndróm predstavuje, aby sme sa vedeli pripraviť aj na tú horšiu alternatívu? Kedy budeme vedieť s istotou, že je všetko v poriadku?

Ďakujem veľmi pekne,

Laura

DvojičkyOdpovedá MUDr. Martin Gábor z Centra pre gynekológiu, urológiu a asistovanú reprodukciu GYN-FIV:

Dobrý deň, pani Laura!

To, že ide o tzv. monochoriálnu („jednoplacentovú“) tehotnosť po IVF je zriedkavé, no možné. Plody sú svojimi pupočníkmi napojené na jednu placentu, čo v istých prípadoch môže predstavovať problém. Ide o vytvorené patologické spojky krvných ciev v spoločnej placente a vzájomné prepojenie obehov plodov. Takáto patológia môže vyústiť do situácie, kedy jeden plod sa stáva „dodávateľom“ a druhý „prijímateľom“ prebytočnej krvi transportovanej cez spojky. Spravidla dochádza k objemovému preťažovaniu obehu jedného  plodu, zatiaľ čo druhý plod sa vyvíja v nedostatku.

Komplikácii a jej vzniku sa nedá zabrániť žiadnymi postupmi, jej vývoj sa nedá, žiaľ, predvídať-  vieme ju však skoro diagnostikovať a plody adekvátne sledovať pravidelne ultrazvukom (aspoň raz za 2-3 týždne v poradni pre rizikovú graviditu).  Pri vývoji komplikácií, v čase keď plody ešte nie sú životaschopné, je možné v konkrétnych prípadoch indikovať invazívne prerušenie spojok na placente. Ak sa jedná o životaschopné plody, ukončuje sa tehotnosť cisárskym rezom po adekvátnej príprave plodov liekmi.

Kontakt:

GYN-FIV a.s.
Záhradnícka ulica č. 42
821 08 Bratislava

Telefón:
+421 – 2 – 50 10 29 00
+421 – 902 818 100
+421 – 915 450 818

gyn-fiv@gyn-fiv.sk

objednavky@gyn-fiv.sk

www.gyn-fiv.sk

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach