Endometrióza

Dobrý deň. Mám 31 rokov a lekár mi po poslednej prehliadke povedal, že vzhľadom na moje veľké bolesti v podbrušku najmä počas menštruácie, bolesti pri pohlavnom styku a tiež to, že sa už štyri roky neúspešne snažíme o dieťa, môže ísť o endometriózu a odporučil mi ultrazvukové a laparoskopické vyšetrenie na potvrdenie tejto diagnózy. Prosím vás, môžete mi povedať, ako sa endometrióza lieči, či je možné, aby som po liečbe mala dieťa a aké komplikácie pri tomto ochorení existujú, prípadne čo ho mohlo spôsobiť?

Ďakujem, Sylvia

Endometrióza

Odpovedá MUDr. Tomáš Danys, PhD.:

Endometrióza je ochorenie charakterizované výskytom sliznice maternice mimo jej normálnu lokalizáciu, teda mimo dutiny maternice, napríklad na vaječníkoch, vajíčkovodoch panvovej stene atď. Presná príčina vzniku endometriózy nie je dodnes známa, existuje niekoľko teórií. Je to chronické, progredujúce, ale nezhubné ochorenie.  Pri progresii ochorenia vznikajú cysty vyplnené rozpustenou krvou. Hlavným príznakom endometriózy je bolesť, najčastejšie cyklická, v súvislosti s menštruačným cyklom. Medzi typické prejavy ochorenia patrí bolesť pri pohlavnom styku. Pri chronických bolestiach v malej panve, ktoré sú viazané na menštruačný cyklus, treba myslieť na možnú endometriózu ako príčinu.

V posledných rokoch možno pozorovať nárast výskytu endometriózy, čo však môže súvisieť aj  so zlepšenými možnosťami diagnostiky (laparoskopické metódy).  Za jednu z príčin zvyšujúceho  sa  výskytu endometriózy sa dá považovať aj tzv. civilizačný hyperestrogenizmus, teda vyššia hladina estrogénov v krvi v ženskej populácii. Endometrióza je však čoraz častejšie príčinou neplodnosti (cca 15-25% všetkých neplodných žien).

Na liečbu ľahkej formy endometriózy sa môžu používať prípravky hormonálnej kombinovanej antikoncepcie napriek tomu, že ich výraznejší účinok nebol dokázaný. Majú však nepochybne vplyv na zníženie bolesti pri endometrióze, hlavne pri bolestivej menštruácii.

Jedna z teórií vzniku endometriózy vychádza z predpokladu tzv. retrográdnej menštruácie, to znamená, že pri menštruácii dochádza k prenosu buniek sliznice maternice cez vajíčkovody do malej panvy. Dôvodom môže byť mechanická prekážka odtoku krvi z maternice, nešetrné vyšetrovanie v nevhodnom termíne alebo niektoré gynekologické zákroky (interupcia). Keďže presná príčina vzniku endometriózy nebola zistená,  nie je známa ani súvislosť vzniku endometriózy so sexuálnym správaním.

Výskyt endometriózy je pomerne vysoký, má ju cca 5-20% žien v reprodukčnom veku, najčastejšie medzi 30-40 rokom veku, so zachovalým menštruačným cyklom.  Vyšší  predpoklad vzniku endometriózy majú ženy so zníženou bunkovou imunitou. Táto imunitná porucha môže byť geneticky podmienená. Niektoré štúdie uvádzajú vyššiu pravdepodobnosť vzniku endometriózy u žien, ktoré majú menštruačný cyklus kratší ako 27 dní a zároveň krvácanie dlhšie ako 7 dní.

Endometrióza sa v priebehu tehotnosti zlepšuje, ba až vymizne. Princípom je skutočnosť, že sa zastaví cyklická premena sliznice zastavením cyklickej tvorby  estrogénov, keďže rast ložísk endometriózy je závislý na cyklickom vylučovaní estrogénov. Problémom je však skutočnosť, že poruchy plodnosti (nemožnosť otehotnenia alebo opakované potrácanie) sa vyskytujú v 30-50% prípadov práve v súvislosti s endometriózou. V  prípadoch sterility je potrebná liečba, najlepšie v niektorom z centier pre asistovanú reprodukciu.

Kontakt:

MUDr.Tomáš Danys,PhD.
Gynekologická ambulancia a Ambulancia gynekologickej urológie Gyndanys, s. r. o.
Slovenská 11
940 34 Nové Zámky
gyndanys@zoznam.sk
www.gyndanys.sk

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach