SPÄŤ
Gynekológ

Hmotnosť v tehotenstve

Od: Henrieta Karabova 16.5.2013
1 Hviezda2 Hviezdy3 Hviezdy4 Hviezdy5 Hviezd Ohodnoťte článok
Loading...

Dobrý deň, rada by som sa spýtala, koľko kilogramov je optimálne pribrať v tehotenstve. Nechcem mať potom problémy s postavou, stravujem sa zdravo a športujem. Viacerí mi hovoria, že by som mala začať „poriadne jesť“ a pribrať aspoň dvadsať kíl. Myslím, že to veľmi zdravé nie je.Vďaka,
Petra
Hmotnosť v tehotenstveOdpovedá MUDr. Tomáš Danys, PhD.:
V súvislosti so stravovaním v tehotnosti je potrebné zdôrazniť dve hlavné zásady: 1. vyhýbajte sa extrémom, 2. riaďte sa radami odborníkov (Váš gynekológ, odborné publikácie, knižky o tehotenstve), vôbec nepočúvajte „zaručené“ rady kamarátok a vzdialených príbuzných. Z praxe môžem povedať, že dobré rady o nedostatočnom priberaní počas tehotnosti dávajú najmä obézne ženy, ktoré mali s nadváhou problémy a ťažko znášajú, že niekto druhý má hmotnosť optimálnu. Normálny hmotnostný prírastok v tehotenstve je 8-12 kg, resp. hmotnosť ženy sa v tehotenstve môže zvýšiť o 20%. Pribúdanie hmotnosti nie je počas jednotlivých týždňov rovnomerné, podrobný rozpis obsahujú knižky o tehotnosti. Kontrola hmotnosti je dôležitá, no pre pacientku nesmie byť zdrojom nepokoja, ak nebude hmotnosť presne „tabuľková“. Obezita vedie k nadhmotnosti plodu, navyše zvyšuje riziko preeklampsie, tromboembólie a pôrodných komplikácií.

Priemerný energetický príjem v tehotnosti by mal byť cca 2400 kcal denne, ale nemusíte si tento príjem merať, pri vyváženej strave ho zabezpečíte. Predovšetkým je potrebný dostatočný prísun bielkovín – 1,3 g/kg denne. V našich podmienkach nie je vhodné vynechávať príjem živočíšnych bielkovín, teda mäsa, prednosť má hydina, ryby, resp. „biele“ mäso. Naopak údeniny sú nevhodné. Minimálny prísun vápnika je veľmi dôležitý, denne 1200 mg, obsahujú ho mliečne výrobky. Potrebný je tiež prísun železa, ak by ste boli chudokrvná, lekár Vám predpíše vhodné prípravky s obsahom železa, resp. prípravky, ktoré zvyšujú vstrebávanie železa z potravy. Ak máte pochybnosti o hmotnosti plodu, lekár Vám ultrazvukom skontroluje primeranosť rastu, ak je všetko v poriadku, nemusíte sa znepokojovať hmotnostným prírastkom. O primeraných športových aktivitách sa poraďte so svojim gynekológom a preštudujte si odporučenia v literatúre.

Pozor na informácie z internetu, kde nájdete dobré rady, ale aj úplné nezmysly. Pokiaľ ide o výživové doplnky, môžete užívať len prípravky schválené na užívanie pre tehotné, odporúčam kupovať len v lekárni a nechať si od lekárnika potvrdiť schválenie užívania v tehotnosti. V žiadnom prípade nekupujte vitamínové ani iné prípravky cez internet.

Kontakt:
Gynekologická ambulancia a Ambulancia gynekologickej urológie Gyndanys s.r.o.
Slovenská 11
940 34 Nové Zámky
tel: 035 640 44 44
gyndanys@zoznam.sk
www.gyndanys.sk

womangalérie VŠETKY