Je možné posunúť menštruáciu?

Dobrý deň, dostala som do daru pobyt v zahraničí pri mori, a keďže mám presnú menštruáciu – každých 28 dní takmer na hodinu, vypočítala som si, že práve počas tohto pobytu ju mám dostať, rovno na začiatku. Keďže mávam intenzívne bolesti a tiež kvôli nemožnosti kúpať sa som chcela pobyt preložiť, ale nie je to možné. Kamarátka mi povedala, že existujú lieky, ktoré mi môže gynekológ predpísať, ktoré posunú menštruáciu o pár dní neskôr. Je to pravda? Nie sú škodlivé? Mám 19 rokov, ešte som nerodila.

Ďakujem, Miriam

posunúť menštruáciu

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Stela Muránska z Centra prenatálnej diagnostiky v Košiciach:

Prajem pekný deň,

Áno, kamarátka mala pravdu. Existujú lieky na oddialenie menštruácie. Ich výdaj v lekárni je však viazaný výhradne na lekársky predpis. A to je fajn, pretože existujú prípady, kedy sa užiť nesmie, a teda po tých prípadoch aktívne pátra Váš gynekológ (precitlivenosť účinnú látku alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok, gravidita – známa alebo predpokladaná, laktácia, karcinóm prsníka, závažné ochorenie pečene akútne alebo v anamnéze, aktívna tromboflebitída alebo trombembolické ochorenie, urogenitálne krvácanie neznámeho pôvodu, hirzutizmus).

Okrem toho, že sa v týchto prípadoch podať nesmú, majú i množstvo možných nežiadúcich účinkov, na ktoré je nutné myslieť. Nežiadúce účinky sú väčšinou prechodné. Najmä v prvých dňoch a mesiacoch liečby sa môže vyskytnúť nevoľnosť, napätie v prsníkoch, bolesti hlavy, kožné reakcie, edémy, zmeny telesnej hmotnosti, kŕče, sklon k depresiám, poruchy spánku, pokles sexuálnej apetencie, reverzibilné poruchy pečeňových funkcií. Väčšina nežiaducich účinkov spontánne zanikne i bez prípadnej terapie.

Ak ste sa predsa rozhodli užiť tieto lieky, rozhodne odporúčam navštíviť Vášho gynekológa, ktorý Vám iste poradí a pomôže.

S prianím príjemne stráveného pobytu pri mori,

Muránska 

Kontakt:

Centrum prenatálnej diagnostiky, s. r. o.
Masarykova 17/A, 2. Poschodie
040 01 Košice
Mobil: 0905 129 129
Tel.: 055/622 10 07

e-mail: fetalecho@fetalecho.sk

 

www.fetalecho.sk