Kúpanie a výtoky

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či je v mojom prípade vhodnejšie kúpanie v prírodných kúpaliskách alebo v klasických – v chlórovej vode a ako sa mám po kúpaní ošetriť. Často mávam totiž silné výtoky, v lete kvasinky – práve po kúpaní. Predpokladám, že najvhodnejšia je morská voda, je to tak?

Ďakujem,
Andrea

výtoky

Odpovedá MUDr. Tomáš Danys, PhD.:
Pre posúdenie rizík infekcie získanej pri kúpaní je potrebné odlíšiť prírodné a umelé kúpaliská. Najmenšie riziká sú v prírodných kúpaliskách s tečúcou vodou, samozrejme len za predpokladu, že je kúpanie povolené hygienikom. Vhodné sú aj kontrolované a schválené pláže pri moriach, eventuálne oceánoch. Vybudované kúpaliská, respektíve bazény je tohto pohľadu potrebné odlíšiť podľa teploty vody v nich, teda s „klasickou“ teplotou vody (väčšinou plavecké bazény) a termálne bazény väčšinou určené pre neplavcov, mnohé z nich sú prispôsobené na sedenie alebo dokonca ležanie. K prenosu infekčných ochorení môže dôjsť jednak priamo vo vode, kde je vyššie riziko pri teplejšej vode a menšom objeme vody v bazéne a stúpa so stúpajúcim počtom návštevníkov v bazéne a s menším pohybom vo vode. K prenosu môže dôjsť aj mimo bazénov, napríklad na WC a podobne. Najčastejšie dochádza k prenosu plesňových (kvasinkových) infekcií. Z hľadiska prevencie možno odporučiť aplikáciu vaginálnych čapíkov s obsahom Laktobacilu a kyseliny mliečnej, samozrejme nie tesne pred vstupom do bazénu. V prípade vyskytnutia sa výtoku, respektíve bolestí v oblasti rodidiel po kúpaní je potrebné gynekologické vyšetrenie. Kúpanie v bazéne počas menštruácie s aplikáciou tampónov z hygienického hľadiska nie je vhodné.
Naopak v súčasnosti sú na trhu v SR k dispozícii dámske ochranné tampóny určené špeciálne na kúpanie či už v mori, riekach, jazerách alebo kúpaliskách. Tieto tampóny sú napustené vysokohodnotným vazelínovým olejom, čím obmedzujú vniknutiu vody do pošvy, a zabraňujú tak jednak priamo vniknutiu choroboplodných zárodkov a jednak chlóru z dezinfikovanej vody, ktorý by mohol negatívne ovplyvňovať pH pošvy. Tieto tampóny sú určené na použitie mimo menses. Tieto tampóny sú voľnopredajné, nie je potrebný lekársky predpis.

Ako prevenciu by som odporúčal niekoľko dní pred dovolenkou prípravky s Laktobacilom a kyselinou mliečnou do pošvy, ktoré optimalizujú pošvové prostredie a vhodne stimulujú prirodzenú obranyschopnosť pošvy.

Kontakt:
MUDr. Tomáš Danys, PhD.
Gynekologická ambulancia a Ambulancia gynekologickej urológie Gyndanys, s. r. o.
Slovenská 11
940 34 Nové Zámky
Tel.: 035 640 44 44
e-mail: gyndanys@zoznam.sk
www.gyndanys.sk

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach