Nemôžem otehotnieť

Dobrý deň. Mám 35 rokov a rada by som počala bábätko. Minulý mesiac nám to s partnerom (bude mať 30 rokov) nevyšlo, hoci sme mali styk každý druhý deň v čase predpokladanej ovulácie, tak som sa začala zaujímať o metódy určenia ovulácie. Čítala som aj o Billingsovej metóde a dozvedela som sa aj to, že ovulácia nemusí nastať každý mesiac. Hlavne u žien nad 30 rokov. Viem, že  jeden neúspešný pokus ešte nič neznamená, no začala som mať o svojej plodnosti pochybnosti.

V minulosti som bola dvakrát na miniinterupcii. Prvýkrát asi pred 9 rokmi a druhýkrát v novembri, no s iným partnerom. Pred poslednou menštruáciou som si myslela, že som už tehotná. Mala som zhruba 2 týždne minimálne o číslo väčšie prsia, ktoré ma veľmi boleli. Bolesť však prestala v utorok a v piatok som opäť dostala menštruáciu. Tento mesiac mám od poslednej menštruácie iba pocit sucha, hoci som už za polovicou cyklu.

Nespozorovala som zatiaľ žiaden priezračný naťahujúci sa cervikálny hlien a dokonca ani zvyšujúce sa množstvo hlienu. Znamená to, že ovulácia tento mesiac vôbec nenastala? Koľko cyklov po sebe nemusí dôjsť k ovulácii? Môže byť výpadok ovulácie spôsobený aj psychikou (napr. veľkou túžbou po dieťati a sklamaním sa z neúspešného pokusu o dieťa)?

Cervikálny hlien som si začala pozorovať až tento mesiac, takže neviem povedať, ako to bolo minulý mesiac. Po akom čase snaženia sa o tehotenstvo by som mala navštíviť svojho gynekológa? Aké záznamy by som si mala viesť na posúdenie prípadnej neplodnosti? Je potrebné merať si aj bazálnu teplotu alebo stačí pozorovať cervikálny hlien?

Za odpoveď Vám vopred veľmi pekne ďakujem. Anka

Nemôžem otehotnieť

 

Odpoveď:

U žien vo veku nad 35 rokov naozaj dochádza k anovulačným cyklom, je to však fyziologické. Nedá sa vopred predpokladať, koľko anovulačných cyklov Sa vyskytne. Súčasťou plánovania rodičovstva je sledovanie bazálnej teploty a cervikálneho hlienu. Ja by som vám ešte doporučila 5 dní pred vypočítanou ovuláciou (stredom cyklu) nemať pohlavný styk, aby sa našetrilo dostatočné množstvo zdravých spermií a potom, v čase ovulácie mať oplodňujúci pohlavný styk. Je možné, že Váš minulý neúspešný pokus bol spôsobený veľmi častým stykom a vyčerpaním zásoby zrelých foriem spermií. S návštevou gynekológa  neváhajte, môže Vám byť nápomocný pri plánovaní rodičovstva – ja napríklad veľmi jednoducho ultrazvukom zmieram dozrievajúci folikul a vypočítam pravdepodobný deň ovulácie. Možno aj tak by bol Váš problém vyriešený. Čo sa týka absolvovaných interrupcií, môžete mať problémy so skracovaním krčka maternice počas gravidity, ale to sa dá odsledovať palpačným a ultrazvukovým vyšetrením. Bolestivé a zväčšené prsníky pred menštruáciou sú zahrňované pod pojem predmenštruačný syndróm, ku ktorému patrí ešte depresivita, plačlivosť, nervozita a mnoho ďalších nepríjemných príznakov. Predmenštruačný syndróm sa dá zvládnuť zmenou stravovania, životných návykov a telesnou aktivitou.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach