SPÄŤ
Gynekológ

O čo ide pri konizácii?

Od: Henrieta Karabova 10.6.2018
1 Hviezda2 Hviezdy3 Hviezdy4 Hviezdy5 Hviezd Ohodnoťte článok
Loading...

Dobrý deň, chcela by som sa informovať, čo presne znamená pojem konizácia a čo sa tým docieli. Napríklad, ak ide o HPV infekciu – aké je riziko, že stav nebude vyriešený? Počula som však, že sa to má robiť až pri degenerácii buniek a ich premene na rakovinové. Je to pravda? Ide o bolestivý zákrok? Ako sa robí a ako rýchlo sa z neho žena zotaví a kedy po ňom je možné mať sexuálny styk? Zatiaľ som sa nedostala do tejto situácie, ale kamarátka už áno, preto sa pýtam.  Obe máme 28 rokov a sme zdravé a bezdetné.

Ďakujem za objasnenie, Betka

pri konizácii

Odpovedá MUDr. Tomáš Danys, PhD.:

Predovšetkým treba povedať, každá žena by sa mala starať o svoje zdravie, radím ženám s ich problémami, nie s problémami niekoho iného, preto odpoviem len veľmi všeobecne (pozn. a výnimočne). Pri gynekologickom vyšetrení ženy je veľmi dôležité vyšetrenie krčka maternice, ktoré sa vykonáva kolposkopicky a cytologicky. Ak sú výsledky týchto vyšetrení v norme, iné vyšetrenia sa nevykonávajú. Vyšetrenie na  HPV sa zásadne nevykonáva v rámci preventívneho vyšetrenia /viď Vestník MZ SR/, určite nie je dôvod na úhradu vyšetrenia HVP z verejného zdravotného poistenia. Ak sa zistia odchýlky od normy, vyšetrenie sa doplní o kultivačné vyšetrenia z krčku, vyšetrenie na HPV, imunocytochemické vyšetrenie a expertnú kolposkopiu.

Ďalší postup sa vykonáva väčšinou podľa medzinárodných štandardov (algoritmov), kde sa berie do úvahy aj vek pacientky a ev. plánovaná tehotnosť. Konizácia je odstránenie časti krčku maternice v tvare kónusu, môže sa vykonať  rôznymi metódami (skalpel, LEEP…), jedná sa o  krátky výkon cca do 10 min. v krátkodobej celkovej anestézii, väčšinou vykonávaný v centrách pre jednodňový chirurgiu, pacientka teda ide ešte v deň zákroku domov, zákrok je nebolestivý. Následne sa konizát vyšetrí histologicky a potom podľa výsledku sa určí ďalší postup (intervaly kontrol, rekonizácia, v prípade zistenia rakoviny aj odstránenie celej maternice).

Cieľom výkonu je odstránenie patologického tkaniva z krčku maternice pri zachovaní jeho podstatnej časti. Rekonvalescencia je rýchla, PN prakticky ani nie je potrebná, resp. v závislosti od druhu práce niekoľko dní, pohlavný styk sa neodporúča cca 6 týždňov po zákroku. Aj po konizácii môže dôjsť k ochoreniu zostávajúcej časti krčku maternice v budúcnosti, aj keď vo väčšine prípadov je konizácia postačujúci výkon.

Kontakt:

Gynekologická ambulancia a Ambulancia gynekologickej urológie Gyndanys s.r.o.
Slovenská 11
940 34 Nové Zámky
gyndanys@zoznam.sk
www.gyndanys.sk

womangalérie VŠETKY