Ochlpenie po antikoncepcii

Dobrý deň, nedávno som vysadila hormonálnu antikoncepciu, ktorú som užívala približne päť rokov. Plánujeme totiž s partnerom počať dieťatko. Po vysadení ma však čakalo nepríjemné prekvapenie – začalo mi vo zvýšenej miere rásť tmavé ochlpenie na tvári, chrbte a bruchu. Niečo podobné ako majú muži. Mohla to spôsobiť antikoncepcia? Čo by ste mi poradili?

Ďakujem, Zdenka

Ochlpenie po antikoncepcii

Odpovedá MUDr. Tomáš Danys, PhD.:
Problém býva zväčša práve opačný. Určité druhy antikoncepcie pôsobia práve proti hirzutizmu, je teda možné, že práve ukončenie užívania antikoncepcie spôsobilo rast ochlpenia, ktoré bolo doteraz potlačené. V prípade, že plánujete tehotenstvo, odporúčal by som Vám absolvovať endokrinologické vyšetrenie na vylúčenie hormonálnej príčiny

nadmerného ochlpenia, čo je dôležité aj z hľadiska počatia a tehotnosti. V prípade negatívneho výsledku vyšetrenia je možné kozmetickú stránku problému riešiť s dermatológom.

Kontakt:
Gynekologická ambulancia a Ambulancia gynekologickej urológie Gyndanys s.r.o.
Slovenská 11
940 34 Nové Zámky
tel: 035 640 44 44
gyndanys@zoznam.sk [1]

www.gyndanys.sk [2]