Očkovanie proti HPV

Dobrý deň, mám 29 rokov a môj gynekológ mi po výsledkoch cytológie navrhol, že mám pouvažovať nad očkovaním proti HPV. Je to v mojom veku ešte efektívne? A čo ak už HPV mám v sebe? Aký to bude mať význam?

Ďakujem,

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Stela Muránska:

S HPV infekciou, ktorá spôsobuje rakovinu krčka maternice, sa počas svojho života môže stretnúť až 80 % sexuálne aktívnych ľudí. Väčšinou samovoľne odznie a telo sa vírusu zbaví, ale približne u 20 % infikovaných spôsobí nepríjemné zdravotné problémy. Účinná prevencia však existuje.

Keďže rakovina krčka maternice je doposiaľ jediným zhubným ochorením , pri ktorej poznáme bezprostredného vyvolávateľa, dá sa proti nej efektívne chrániť. Vakcináciou proti HPV sa môžu chrániť nielen ženy a nielen proti rakovine krčka maternice, ale obe pohlavia si môžu výrazne znížiť riziko rozvoja ďalších ochorení (rakovina vagíny, penisu, vonkajších genitálií, análneho otvoru a rakovina v oblasti hlavy a krku), ako aj nepríjemných nezhubných ochorení (polypy dýchacích ciest či genitálne bradavice). 

Očkovanie má význam aj u ľudí, ktorí sa s niektorým typom HPV už stretli, bez ohľadu na vek. Keďže naň nemajú doživotnú imunitu, môžu sa znova infikovať. Navyše, vakcína chráni proti viacerým typom ľudských papilomavírusov, takže očkovať sa môže aj človek, ktorý už má v tele niektorý z týchto vírusov. Vakcína ho tak bude chrániť proti ďalším typom HPV.

Viaceré štúdie preukázali najvyššiu tvorbu protilátok u 10 – 14 ročných dievčat. So zvyšujúcim sa vekom je tvorba protilátok po očkovaní nižšia, avšak stále niekoľkonásobne vyššia ako po prekonanej prirodzenej infekcii. Očkovanie sa odporúča pre dievčatá a ženy vo veku od 10 do 45 rokov. Najvhodnejšie však je, ak sa absolvuje ešte v čase dospievania.

Predpokladám, že ak Vám očkovanie navrhol Váš gynekológ, ktorý pozná Váš zdravotný stav najlepšie, nemáte žiadne kontraindikácie.

S prianím pekného dňa,  Muránska

Kontakt:

Tel. č.: 0556220988

www.muranska.sk

info@muranska.sk