Opakované infekty močových ciest a pošvy

Dobrý deň prajem,

už tri roky sa mi približne raz za dva mesiace opakujú infekcie močových ciest kombinované s infekciami v pošve. Nechcem stále užívať antibiotiká, dodržiavam dôslednú hygienu. Vedeli by ste mi poradiť nejaké prírodné preparáty, ktoré by mi vedeli pomôcť? Lekári mi vždy nasadia len antibiotiká a nič ďalej neriešia. Som z toho veľmi nešťastná. Mám pravidelný pohlavný život s partnerom, s ktorým chodím dva roky, ešte som nerodila, mám 26 rokov.

Ďakujem, Simona

infekty močových ciest

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Stela Muránska:

Prajem pekný deň,

Z Vášho popisu ťažkostí –„infekcie v pošve a močovej rúre“  – som veľa nevyčítala L . Neviem Vám preto poradiť konkrétne. Nie je mi jasné, či ste na dané diagnózy došla sama alebo ste navštívila odborníkov, ak áno akých, či sa vyšetroval moč a či to bol moč cievkovaný a ani aké výtery už máte za sebou L

Poďme teda trošku teórie:

Infekciu močového mechúra obyčajne spôsobuje tyčinková baktéria hrubého čreva Escherichia coli, tzv. E. Coli, patriaca do veľkej skupiny črevných baktérií. Baktérie E.Coli žijú v hrubom čreve a na koži v okolí konečníka. Ak sa dostanú cez pošvu do močovej rúry, môžu vyvolať infekciu močového mechúra.

Prevencia infekcie močových ciest a infekcie v pošve:

? Utieranie konečníka pro vyprázdnení spredu smerom dozadu chráni pred recidívou infekcie. Môžete takýmto spôsobom zabrániť, aby sa baktérie z čriev dostali do pošvy a močovej rúry.

? Močenie pred pohlavným aktom odstraňuje z okolia ústia močovej rúry baktérie vyskytujúce sa v pošve, ktoré by sa počas styku mohli dostať do mechúra.

? Pripúšťa sa aj možný podiel partnera na vzniku infekciu. Penis môže zatlačiť do mechúra baktérie, ktoré sa zdržujú pri ústí močovej rúry. Vymočenie po styku ich však účinne odplaví.

? Dôležité je aj dodržiavanie hygieny. Noste voľnú bavlnenú bielizeň a udržujte v čistote vonkajšie pohlavné orgány. Aj tu však musíte nájsť správnu mieru. Časté výplachy vyplavujú prirodzenú bakteriálnu flóru pošvy a vytvárajú podmienky na šírenie choroboplodných tyčinkových baktérií E. Coli. Často potom dochádza k podráždeniu močovej rúry čiže k rovnakým príznakom ako pri infekcii. Intenzívne baktericídne mydlá pôsobia rovnako ako výplachy, pretože menia bakteriálnu flóru pošvy.

Vyšetrenie partnera

Pri recidívach by som  trvala i na  vyšetrení  partnera. A rozhodne by som žiadala lekárov, aby urobili výtery aj na chlamýdie, mykoplazmy, ureaplazmy.

Hádam sme napomohli k vyriešeniu problémov.  Stále si však myslím, že najviac Vám pomôže, ak sa budete radiť s lekárom priamo v ordinácii.

Muránska

Kontakt:

Tel. č.: 0556220988

www.muranska.sk

info@muranska.sk