Pôrod panvovým koncom

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať na problematiku porodu cisárskym rezom. Som v 39. týždni tehotenstva a môj synček je otočený panvovým koncom, nie hlavičkou dole. Jeďte sa bojím klasického porodu týmto spôsobom, je možné, aby som na základe jeho polohy požiadala o cisársky rez? Aké riziká hrozia pri pôrode klasickou cestou v mojom prípade? Čo by ste mi odporučili vy?

Ďakujem,
Klaudia

tehotenstvo

Odpovedá MUDr. Tomáš Danys, PhD.:

Plod v polohe koncom panvovým  sa vyskytuje v termíne pôrodu približne v 3%. Príčina väčšinou nie je jasná, samovoľné otočenie po 38. týždni tehotenstva je menej časté, ale nie je vylúčené, prakticky je možné až do nástupu kontrakcií, respektíve do odtoku plodovej vody. Riziká pri konci panvovom sú hlavne: nerozpoznaný cefalopelvický nepomer (nepomer plodu a panvy matky) a vyššie riziko hypoxického ohrozenia plodu v priebehu II. doby pôrodnej (nedostatok kyslíka) spôsobené pupočníkovými komplikáciami.

Pred rozhodnutím o tom, či bude pacientka rodiť samovoľne alebo cisárskym rezom, je potrebné dôkladne vyšetriť pacientku, najmä vykonať sonografický odhad hmotnosti plodu, rozmery panvy, do úvahy sa berie počet a spôsob predchádzajúcich pôrodov, držanie plodu, odtok plodovej vody, stav plodu a niektoré ďalšie parametre. V prípade, že pôrod prebieha spontánne, je potrebné posilnenie kontrakcií infúziou s oxytocínom, kontinuálne monitorovanie oziev plodu, ponechanie neporušeného vaku blán až do konca II. doby pôrodnej, ale ak dôjde k samovoľnému odtoku plodovej vody,  je vhodné naloženie sondy pulzného oxymetra (prístroj na stanoveni hladiny kyslíka v krvi).  Poloha koncom panvovým bez komplikácií ako taká nie je samotným dôvodom k vykonaniu cisárskeho rezu, samozrejme, v prípade pridruženia sa komplikácií sa k nemu pristupuje, a to vždy pri zistení nepomeru veľkosti panvy a veľkosti hlavičky plodu, ďalej  pri myóme, ktorý tvorí pôrodnú prekážku a bol zistený sonograficky. K cisárskemu rezu sa väčšinou pristupuje aj pri polohe plodu koncom panvovým s pridružením  predchádzajúcej operácie na maternici, ultrazvukovom podozrení na veľký plod, porušenom držaní plodu (napr. kolienka, nožička a podobne), predčasnom odtoku plodovej vody, vždy pri hypotrofickom plode spôsobenom insuficienciou placenty s patologickým prietokom krvi v popučníku a patologickým kardiotokografickým záznamom a v niektorých ďalších prípadoch.

Pôrod koncom panvovým má určite vyššie riziká ako pôrod záhlavím, preto je pri tejto polohe aj vyššie percento cisárskych rezov. Na druhej strane je potrebné zdôrazniť množstvo komplikácií, ktoré hrozia pri cisárskom reze, v niektorých prípadoch s trvalými následkami pre ženu a niekedy končiacimi aj úmrtím ženy. Preto rozhodnutie o vykonaní cisárskeho rezu  je veľmi náročné a zodpovedné a musí byť rozumným kompromisom zaručujúcim čo možno najnižšie riziko komplikácií pre matku aj plod. Pri dodržaní všetkých zásad správneho vedenia pôrodu a pri  dobrých výsledkoch všetkých vykonaných vyšetrení je možné porodiť plod spontánne vaginálne aj u prvorodičky.  Rozhodnutie o vykonaní cisárskeho rezu vykonáva vždy najskúsenejší prítomný pôrodník s najvyššou kvalifikáciou, teda v pracovnej dobre prednosta oddelenia, mimo pracovnej doby starší službukonajúci lekár. Pacientka samozrejme môže vyslovovať želania podľa svojej ľubovôle, ale vykonanie cisárskeho rezu len na želanie pacientky bez medicínskych dôvodov (ktorými len samotná poloha koncom panvovým nie je) je PROTIZÁKONNÉ  so všetkými dôsledkami pre lekára aj pacientku.

Odporúčam Vám absolvovanie všetkých potrebných vyšetrení skúseným pôrodníkom, ktorý zváži všetky riziká a odporučí Vám najlepší a najšetrnejší postup. Samozrejme stav sa môže zmeniť akútne v priebehu pôrodu, preto každá pacientka s plodom v polohe koncom panvovým musí byť na cisársky rez vopred pripravená (laboratórne vyšetrenia, interné predoperačné vyšetrenie, musí byť nalačno, atď.).

Kontakt:

MUDr.Tomáš Danys,PhD.
Gynekologická ambulancia a Ambulancia gynekologickej urológie Gyndanys, s. r. o.
Slovenská 11
940 34 Nové Zámky
tel: 035 640 44 44
www.gyndanys.sk

Save