Potrat v druhom trimestri – musí to byť moja chyba?

Dobrý deň, som pár dní po potrate prvého dieťaťa, bola som už v 17. týždni tehotenstva, keď plod z nejakých dôvodov odumrel. Plánujeme rôzne vyšetrenia, hematológiu mám v poriadku. Chcela by som sa však spýtať, či je treba urobiť aj vyšetrenia môjmu mužovi, lebo on je presvedčený, že nie, že keď už to tehotenstvo zašlo takto ďaleko, nemôže byť problém v spermiách ani v ňom.

Cítim sa dosť trápne, pretože podľa mňa to také jasné nie je a chcela by som, aby sa dal vyšetriť aj on, ak sa máme pokúšať o ďalšie dieťa. Mimochodom, takmer dva roky sme sa neúspešne snažili. Naozaj, musí byť chyba len vo mne? Znamená to, že som sa dostala do druhého trimestra, že on je v poriadku, že v spermiách nemohla byť žiadna chyba?

Ďakujem, Anka

Potrat v druhom trimestri

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Stela Muránska z Centra prenatálnej diagnostiky v Košiciach:

Prajem pekný deň Anka,

Odpovedať na Vašu otázku je veľmi zložité. Samotná otázka totiž vo mne vyvoláva pocit, že ste sa s tým, čo sa Vám stalo ešte nezmierila a hľadáte vinníka. A to nie je celkom fajn. V takýchto prípadoch „jasný vinník“  ani jasná príčina nemusí existovať.  V životoch si neriadime všetko sami a podľa našich aktuálnych predstáv.

Ak však chcete urobiť všetko tak, aby sa to v budúcnosti neopakovalo, všeobecne rozhodne odporúčam hematologické vyšetrenie u ženy (ktoré ako píšete, ste Vy už absolvovala), genetické vyšetrenie pre oboch partnerov, urologické vyšetrenie pre partnera a gynekologické vyšetrenie pre Vás za účelom vylúčenia akejkoľvek možnej infekcie. Nápomocné by mohlo byť tiež endokrinologické vyšetrenie u Vás.

Tak hore hlavu, absolvujte vyšetrenia, aby ste si nevyčítala, že ste tak neurobila, nalaďte sa pozitívne. Zdravá životospráva robí divy. Nezabudnite na výživové doplnky, ktoré Vám pred  ďalšou graviditou môžu byť nápomocné.  

S prianím už len tých najkrajších zážitkov,

Muránska 

Kontakt:

Centrum prenatálnej diagnostiky, s. r. o.
Masarykova 17/A, 2. Poschodie
040 01 Košice
Mobil: 0905 129 129
Tel.: 055/622 10 07

e-mail: fetalecho@fetalecho.sk

www.fetalecho.sk