Tehotenstvo a vyšetrenia po 35-tke

Mám 37 rokov a pred dvoma týždňami som zistia, že som tehotná. Vzhľadom na môj vek mám obavy, či dieťatko bude v poriadku a či ho dokážem vynosiť. Aké vyšetrenia navyše ma čakajú v porovnaní s mladšími rodičkami? Prípadne, aké ďalšie by som si mala podľa vás súkromne dať urobiť, aby sme si boli istí, že je dieťatko v poriadku, či aby sa dali prípadné problémy riešiť čo najskôr? Nemám žiadne vážnejšie ochorenia.

Ďakujem, Renáta

Tehotenstvo vyšetrenia

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Stela Muránska z Centra prenatálnej diagnostiky v Košiciach:

Prajem pekný deň,

tehotenstvo bez rizika neexistuje. Mladá žena môže byť rovnako riziková ako zrelá rodička. Dnes však všetci čakajú, že tehotenstvo aj pôrod budú úspešné.

Čím je žena staršia, tým väčšmi u nej vzrastá pravdepodobnosť pridruženého ochorenia, ako je vysoký krvný tlak, cukrovka, kardiopatie, trombofilné stavy. Počas takého tehotenstva sa môžu častejšie objavovať aj genetické ochorenia. Zvyšuje sa i riziko preeklampsie, ale to sa netýka len tejto vekovej kategórie. Treba rátať s pôrodnými a popôrodnými komplikáciami, ktoré súvisia so starnúcimi a menej elastickými pôrodnými cestami, s rigidnejším krčkom maternice, so zraneniami pošvy. A takisto s cisárskym rezom. Z hľadiska plodu ide najmä o vrodené genetické chyby. Typickým „predstaviteľom“ je Downov syndróm. Ak má matka cukrovku, dieťa ohrozuje diabetická fetopatia, po narodení metabolická nestabilita, vrodené srdcové chyby a iné poškodenia.

Riziká sa však dajú minimalizovať  kvalitnou prenatálnou starostlivosťou a diagnostikou. V prvom a druhom trimestri vykonávame skríningové programy, ktoré sú šité na mieru konkrétnej žene. Patrí sem sonografické sledovanie, pri ktorom okrem iného zisťujeme možné zhrubnutie záhlavia a neprítomnosť malej nosovej kosti plodu. Tieto merania ukazujú, či plodu nehrozí genetické ochorenie alebo iné postihnutie – napríklad vrodená srdcová chyba. Potom sú to biochemické markery, ktoré zoberieme zo séra matky. Výsledky vyšetrení spojíme s informáciami o rodičke – o jej veku, hmotnosti, rase, prítomných metabolických a iných ochoreniach. Údaje zadávame do softvérových programov, ktoré nám potom vypočítajú individuálne riziko pre každú ženu. Ak je pozitívne, žena sa rozhoduje o neinvazívnom  vyšetrení /odber krvi – tzv. trisomy test/  alebo invazívnom vyšetrení /teda o odbere plodovej vody, chóriových klkov alebo iného biologického materiálu plodu/. Na základe toho vieme, ako postupovať ďalej.

Podrobné informácie o daných vyšetreniach nájdete i na www.fetalecho.sk.

S prianím úspešného konca nekomplikovanej gravidity a následnej celoživotnej radosti z Vaše ratolesti,

Muránska

Kontakt:

Centrum prenatálnej diagnostiky, s. r. o.
Masarykova 17/A, 2. Poschodie
040 01 Košice
Mobil: 0905 129 129
Tel.: 055/622 10 07
e-mail: fetalecho@fetalecho.sk
www.fetalecho.sk

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach