Tehotenstvo po zrastenej placente

Dobrý deň, mám 36 rokov pri mojom prvom pôrode pred 4 rokmi som mala placentu prirastenú k maternici. Žiaľ, pôrodník na túto alternatívu prišiel dosť neskoro a dovtedy som si vytrpela dosť najrôznejších pokusov i jej porodenie. Teraz plánujeme druhé dieťa. Rada by som sa spýtala, či je predpoklad, že sa situácia znovu zopakuje. Tiež by som rada vedela, prečo k takémuto zrasteniu môže dôjsť. Nemala som na bruchu robenú žiadnu operáciu, ale počas tehotenstva mi bola robená amniocentéza. Mohlo by to súvisieť? Nevie, či prirastenie bolo na mieste vpichu alebo nie. Nemám ani žiadne vážnejšie diagnózy. Ako prípadne sa dá vyhnúť takému to stavu, ak na to existuje recept? Môže byť prirastenie placenty život ohrozujúce pre matku alebo dieťa?

Veľmi pekne ďakuje za odpoveď,

Rena

Na otázku – Tehotenstvo po zrastenej placente, odpovedá MUDr. Martin Gábor z Centra pre gynekológiu, urológiu a asistovanú reprodukciu GYN-FIV:

Poruchy placentácie v zmysle „prirastenia“ placenty môžu byť rôzneho stupňa. Laicky je to spektrum od „benígneho“ silnejšieho priľnutia na stenu maternice , cez silnú väzbu so sliznicou – svalovinou maternice až po prerastanie cez stenu maternice do brušnej dutiny. Placentu (a bunky z ktorých vznikla po oplodnení vajíčka) si v istom zmysle možno predstaviť ako agresívne vrastajúce tkanivo do sliznice maternice.

Fyziologicky sa tento proces invázie obmedzí na sliznicu do tej hĺbky, aby sa „dostala“ k cievam. Ak nastane niekde chyba, môže vrastať priveľmi. Rizikovými sú stavy po cisárskom reze (v oblasti jazvy chýba hrúbka sliznice maternice), stavy po akomkoľvek operačnom zásahu do maternice – vrátane kyretáže a umelého prerušenia predchádzajúcej gravidity, usídlenie sa zárodku v dolnej časti maternice a iné. Niekedy však nie je príčina jasná. Popisujete veľmi pravdepodobne prípad placenty ktorá bola iba silnejšie prichytená, resp. prirastená, no veľmi pravdepodobne sa nejednalo o hlbšiu inváziu (nakoľko v takých prípadoch nie je jej pôrod normálnou cestou možný).

Určite nie je možné hľadať v tomto prípade chybu v pôrodníkovi. Takýto stav sa takmer vôbec nedá diagnostikovať vopred a nebýva vždy príliš nebezpečný a závažný (väčšinou postačuje manuálne vybratie placenty bez potreby inej operácie). Na druhej strane hlbšie – závažnejšie poruchy placentácie sa už pomocou ultrazvuku a MRI diagnostikovať dajú relatívne presne a dobre. Amniocentéza nemá s poruchou placentácie nič spoločné. Placenta je už v dátume amniocentézy dávno „prichytená“.

Mohlo by vás zaujímať

Zväčšená placenta: Kedy je to problém a čo o nej vedieť?

Počas tehotenstva nás môžu vyplašiť rôzne odborné názvy, pod ktorými sa skrývajú komplikácie, ale aj bežné neškodné stavy. Čo treba vedieť o stave, ktorému sa hovorí… Čítaj ďaľej

Placentáciu pacientka nevie nijako ovplyvniť – ani režimovými opatreniami ani liečbou. Dôležité je dôkladné ultrazvukové vyšetrenie počas tehotnosti – najmä ak sa v anamnéze jednalo o stav, aký popisujete.

Samozrejme najťažšie poruchy vrastania až prerastania placenty do steny maternice môžu byť ohrozujúce i pre matku i pre dieťa. Pre zastavenie takéhoto krvácania je často nutné chirurgické odstránenie celej maternice aj s placentou z vitálnej indikácie matky. Ak bolo podozrenie na takýto stav na základe USG vyslovené, pôrod sa vedie samozrejme cisárskym rezom.

Gyn Fiv, logo-1

GYN-FIV a.s.
Záhradnícka ulica č. 42
821 08 Bratislava

Telefón:
+421 – 2 – 50 10 29 00
+421 – 902 818 100
+421 – 915 450 818

gyn-fiv@gyn-fiv.sk

objednavky@gyn-fiv.sk

www.gyn-fiv.sk

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach