Toxoplazmóza v tehotenstve

Predvčerom som vďaka testu zistila, že som tehotná. Chcela by som sa Vás spýtať, keďže máme doma tri mačky, či je vhodné dať si urobiť testy na toxoplazmózu. Všetky mačky sú veterinárne ošetrované, čipované. Čo môže toto ochorenie spôsobiť v tehotenstve? Existuje nejaká liečba, keby sa ukázalo, že ňou trpím, aby bolo ochránené dieťa?

Ďakujem, Monika

Toxoplazmóza v tehotenstve

Odpovedá MUDr. Tomáš Danys, PhD.:

Toxoplazmóza je vyvolaná protozoárnym patrazitom Toxoplazma gondii. Pri šírení nákazy je možných niekoľko spôsobov: orálno-alimentárna cesta pri konzumácii nedostatočne spracovaného mäsa, cestou ruka-ústa z pôdy, ktorá je kontaminovaná mačacími výkalmi. Nákaza je veľmi rozšírená, väčšinou však prebieha asymptomaticky (bez príznakov), často aj v tehotnosti. Získaná forma môže prebiehať aj ako uzlinový syndróm. V prvom trimestri tehotenstva sa pri primárnej infekcii v 10-25% prípadoch môže  infekcia preniesť na plod a spôsobiť jeho vážne poškodenie, v treťom trimestri sa prenáša infekcia na plod v 75-90%.  U časti infikovaných detí môže vzniknúť strabizmus, hydrocefalus, , mikrocefália, kŕče, hluchota. Pri ťažkom priebehu vzniká Sabinova tetráda: hydrocefalus alebo mikrocefália, chorioretinitída, intrakraniálne kalcifikácie a kŕče (epilepsia). Neurologické postihnutie môže byť príčinou intrauterinnej smrti plodu.

Frekvencia kongenitálnej formy nie je častá, je to cca 0,58-6 promile.  Diagnostika sa vykonáva pomocou sérologických  vyšetrení IgM a IgG protilátok. Prenatálnu infekciu je možné diagnostikovať amniocentézou alebo kordocentézou.  Liečba sa odporúča u akútnych foriem ochorenia, v tehotenstve môže znížiť riziko kongenitálnej infekcie, percento potratov a výskyt postihnutia plodu.

U žien, ktoré plánujú graviditu, je vhodné realizovať test na prítomnosť IgG protilátok, ak sú tieto pozitívne, tak sú ich deti chránené pred ochorením a nemôžu dostať kongenitálnu formu ochorenia.

Kontakt:

Gynekologická ambulancia a Ambulancia gynekologickej urológie Gyndanys s.r.o.
Slovenská 11
940 34 Nové Zámky
e-mail: gyndanys@zoznam.sk
www.gyndanys.sk