Vnútromaternicové teliesko po pôrode

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, aké negatíva alebo vedľajšie účinky môže mať vnútromaternicové teliesko. Mám 32 rokov, jedno dieťa a uvažujem nad vhodnou antikoncepciou, keďže nechceme hneď druhé. Myslíte, že by bola vhodná táto voľba? Je ho možné aplikovať a krátko po pôrode? Z hormonálnych tabliet mám obavy. Kamarátka mi hovorila však, že sú aj negatívne reakcie a môže to byť nebezpečné. Som zdravá, nemám žiadne problémy, dlhodobo užívam antidepresíva – malé dávky.

Ďakujem, Katka

Vnútromaternicové teliesko po pôrode

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Stela Muránska z Centra prenatálnej diagnostiky v Košiciach:

– Vnútromaternicové telieska môžeme rozdeliť na medené a hormonálne. Ich zdravotné riziká a   kontraindikácie:

Možné riziká súvisiace  so zavedením telieska:

  1. a) kolaps,
  2. b) poranenie maternice,
  3. c) zápal maternice.

Možné riziká súvisiace s telieskom:

a) poruchy menštruačného cyklu

Teliesko s meďou zvyšuje menštruačné krvné straty, udáva sa, že asi o jednu tretinu. Rovnako sa môžu zhoršiť bolesti počas menzes. Hormonálne teliesko naopak vedie k zoslabnutiu až úplnému zastaveniu krvácania. Bezprostredne po zavedení však zvyčajne nastáva slabé krvácanie z prieniku, ktoré viac-menej trvalo obťažuje ženu po dobu v priemere 3 mesiacov, potom však mizne.

b) zápaly pošvy

Občas sa objavujú správy o vyššom výskyte nešpecifickej vaginózy – iné správy to však popierajú. Rovnako obava zo zvýšeného výskytu rezistentných kmeňov Candida je málo podložená.

c) panvová zápalová choroba

Problém sa týka len teliesok s meďou. Výskyt panvových zápalov pri zavedenom hormonálnom teliesku je naopak znížený.

g) vaječníkové cysty

Táto komplikácia sa týka hormonálneho telieska. Ako u každej inej gestagénnej antikoncepcie, aj tu je zvýšený výskyt cýst. Tieto cysty obyčajne nespôsobujú žiadne ťažkosti a nie sú dôvodom k žiadnej intervencii – miznú samovoľne. Ako u každej inej gestagénnej antikoncepcie aj tu platí, že najväčšie nebezpečenstvo týchto cýst spočíva v stretnutí s nevzdelaným lekárom, ktorý indikuje operáciu.

i) systémové prejavy hormónov – gestagénov

Sú zriedkavé a zvyčajne po prvých troch mesiacoch samovoľne miznú. V literatúre sú zmienky o bolestiach hlavy, bolestivosti prsníkov, nutkaniu na zvracanie, akné, zmenách nálady.

j) sexuálne problémy

Výnimočne sa literatúra zmieňuje o bolestivom pohlavnom styku pri veľmi dlho zavedenom teliesku. Tu a tam sa stane, že sa partner sťažuje na nepríjemné pocity (rezania alebo pichanie) pri súloži, spôsobené vláknom telieska. Je to problém muža, nie telieska. Pomôže odstrihnutie vlákna – ženu je však potrebné poučiť, že vybratie IUD bude ťažšie.

k) vypudenie, posunutie telieska

Úplné vypudenie je zriedkavé, vyskytuje sa častejšie v prvých mesiacoch po zavedení a môže sa prejaviť silnejším krvácaním a kŕčovitými bolesťami. Uvádza sa, že asi polovica žien si úplné vypudenie nevšimne. Častejšia je parciálna expulzia, kedy je teliesko vypudené do hrdla maternice.  

Najčastejším a najbanálnejším prípadom dislokácie je „zmiznutie“ vlákna. To môže byť jednoducho stočené v kanáliku krčka. Potrebné je ultrazvukové vyšetrenie, ktoré väčšinou preukáže teliesko  v maternici – žiadne ďalšie opatrenia potom nie sú nutné.

l) riziká súvisiace s vybratím telieska

Za normálnych okolností je extrakcia bezproblémová, teliesko sa extrahuje za vyčnievajúce vlákno. Ak nie je vlákno viditeľné, je vhodné overiť najprv ultrazvukom, že teliesko je v maternici prítomné. K extrakcii teliesok s uzavretým tvarom (napr. DANA) bol skonštruovaný špeciálny háčik, extrakcia teliesok s otvoreným tvarom (T) môže byť ťažšia a záleží na skúsenosti gynekológa a trpezlivosti ženy. Najkomplikovanejšia môže byť situácia, kedy vlákno nie je viditeľné a žena nevie, aké teliesko má (môže sa stať u cudziniek z exotických krajín). V krajnom prípade možno extrakcii vykonať v narkóze, čo umožňuje väčšiu dilatáciu hrdla. Pri týchto ťažkých extrakciách môže dôjsť k poraneniu steny maternice, celkom výnimočne aj okolitých orgánov. Stáva sa to však úplne ojedinele. Nástup plodnosti po extrakcii telieska je okamžitý.

m) vnútromaternicová tehotnosť pri zavedenom teliesku

Predovšetkým je potrebné uviesť, že vnútromaternicová gravidita so zavedeným telieskom  sa považuje za zdravotnú indikáciu k interrupcii. Teliesko in situ nijako nepoškodzuje plod, nijako nezvyšuje výskyt vrodených chýb a pod. (je to pochopiteľné, teliesko je uložené vo vnútri dutiny maternice, zatiaľ čo plodové vajce sa vyvíja vnútri steny maternice). Mierne je vyššie riziko potratu a predčasného pôrodu (asi 2-4x).

Kedy určite vnútromaternicové teliesko nezavádzame:

a) žiadne teliesko pri

– nevysvetliteľnom  krvácaní z maternice, najmä u staršej ženy
– uzavretom  hrdle krčka maternice  a malej  maternici
– vrodených chybách maternice

b) iba teliesko s obsahom medi

– Wilsonova choroba
– alergia na meď

Kontakt:
Centrum prenatálnej diagnostiky, s. r. o.
Masarykova 17/A, 2. Poschodie
040 01 Košice

Mobil: 0905 129 129
Tel.: 055/622 10 07
fetalecho@fetalecho.sk
www.fetalecho.sk

Save

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach