Ako rozoznať, ktoré želania sú pasca?

Už sa vám stalo, že ste mysleli na splnenie želaní všetkým naokolo a na seba ste zabudli?

Blížiaci sa čas obdarúvania nás napĺňa odhodlaním vyplniť čo najviac želaní, aby sme urobili ľudí okolo seba šťastných. Z toho máme potom aj my pocit šťastia. Na seba sa toľko nezameriame, predpokladáme, že by to bolo sebecké. Keby sme to však s ignorovaním vlastných túžob prehnali, tak si ublížime. Naše želania sú totiž našou neodmysliteľnou súčasťou a vďaka nim sa stávame väčšmi samými sebou. Potrebujeme si dať záležať na rozpoznávaní tých želaní, ktoré stoja skutočne za to, a tých, ktoré sú pascou.

želania sú pasca

Čo by som bol bez svojich želaní?

Keď si na túto otázku odpoviete, cítite sa šťastní a slobodní? Alebo cítite pravý opak?

Obe reakcie sú normálne. Sú iba prejavom síl, ktoré vo vás pôsobia, aby ste si uvedomili, aký má byť váš ďalší správny krok.

Na želania majú vplyv tak rozum, ako aj duša. Neraz zvádzajú súboj o to, kto z koho. Rozum sám o sebe dušu nevníma. Cíti sa osamelo, oddelene. Keď pocíti nejaký nedostatok, chce ho odstrániť. Zvyčajne v duchu logiky. Lenže duša potrebuje rozhodovanie z pohľadu emócie. Keď sa navzájom nedohodnú, je zle. Budú sa totiž preťahovať o vašu pozornosť a vytvoria vám poriadny chaos.

Päť typov želaní, ktoré sa nevyplatí ignorovať

Želanie, ktoré vyvoláva hlboká túžba

Aj keď sa túžba prejaví dostatočne zreteľne, ešte nemáte vyhrané. Rozum ju potrebuje správne pochopiť a schváliť. Iba vtedy nastane mobilizácia k splneniu želania. Na splnenie týchto želaní sa vám vyplatí použiť všetky dostupné prostriedky.

Cítite a viete, že robíte prácu, ktorá vás nenapĺňa? Túžite ísť na voľnú nohu a prácu si sami vytvárať? Bojíte sa však takej zásadnej zmeny?

Potrebujete s hlavou vyjednávať, že krátkodobá strata istoty neznamená katastrofu. Musíte jej ponúknuť budúce „zisky“ a mať dostatok konštruktívnych argumentov, aby sa spoľahla, že nerobíte hlúposť. A vysvetliť jej, že zmenou získate viac, než keď sa zostanete ďalej trápiť. 

Želanie, ktoré sa tvári ako túžba

Rozum je beťár. Hoci niekedy pociťuje túžbu, vymyslí si niečo, aby ju nepociťoval. To ho vháňa do toho, že nekoná správne alebo v súlade s vašimi hodnotami. V takomto prípade sa potrebujete zamyslieť nad skutočným dôvodom vášho želania a nad silami ukrytými pod povrchom.

Cítite, že nie ste vo vzťahu šťastní. Rozum vám však povie, že sa predsa cítite v bezpečí, lebo máte finančnú slobodu. Jeho želaním bude, aby ste nevymýšľali a vo vzťahu zostali, lebo je to istota. Lenže duša vie, že keď to urobíte, obetujete svoj pocit šťastia.

Želanie, ktoré chce odstrániť nedostatok

Rozum dozerá na to, aby ste si poradili, keď chcete niečo získať, nadobudnúť väčšiu istotu alebo sa vynájsť. S nadšením ho môžete poslúchnuť a želanie si splniť bez akýchkoľvek podmienok. Počítajte však s tým, že trik rozumu vám zabráni, aby ste uspokojili posledných desať percent vašej túžby.

Tá dovolenka bola veľmi drahá, ďalší výlet na nej už nepotrebuješ!

Tým chce zachovať vnútornú nespokojnosť, aby ste si nemysleli, že si môžete dopriať čokoľvek. Čo keď si to nezaslúžite? Viete, akú odpoveď má na to duša, však?

Želanie bez konkrétnej podoby

Keď rozum nedokáže definovať, čo je to, po čom túžite, vyrobí vám vnútorný zmätok.Vo vašom systéme sa začne zbierať energia, ktorá sa nebude môcť prejaviť a odzrkadlí sa to na vašej psychosomatike. Potláčaná túžba totiž volá po tom, aby bola zobraná na vedomie a využije na to akékoľvek prostriedky.Potrebujete nájsť spôsob, ako sa k nej prepracujete a vyjasníte si ju. Pokojne s pomocou nejakého sprievodcu (kouča, psychológa, mentora…)

Želanie podporujúce vytváranie identity

Keď vám príde jednoduchšie odvrátiť sa od svojich želaní, buďte v strehu. To iba hlava stavila na pohodlnosť. Ak nebudete zvedaví na svoj život, nebudete si klásť správne otázky. Napríklad kto ste a prečo ste tu. Hľadanie zmysluplnosti vás posúva v ústrety tomu, čo potrebujete od svojich želaní. Nemusí to byť hneď. Hľadanie je cesta a vy máte dosť času. Vlastne celý život.

Janett Šimková
Janett Šimková

Janette Šimková  pomáha hľadať odpovede na otázky súvisiace s rozvojom vašej osobnosti

www.lifekoucing.sk  https://www.facebook.com/lifekoucing.sk