Je dobrý vzťah so svokrou utópia?

Možno ste automaticky prikývli, lebo máte negatívnu skúsenosť. Korektný vzťah však možno cieľavedome rozvíjať – je o využívaní vzájomnej veľkorysosti. Musia sa však snažiť obe strany, aj svokra, aj nevesta. Potom nie sú dobré vzťahy utópia.

vzťah so svokrou

Byť svokrou je diagnóza?

Vzťahy medzi svokrou a nevestou sú opradené mnohými mýtmi a zlomyseľnými vtipmi. Nie vždy sú pravdivé, ale nikto nespochybňuje, že vychádzanie týchto dvoch bytostí sa nezaobíde bez komplikácií.

Matky, ktoré svojich synov vypiplali, majú niekedy tendenciu chrániť ich pred všetkým zlým, aj keď vyrastú. Akonáhle nejaká iná žena blízka ich synovi obsadí priestor, ktorý predtým „spravovala“ matka, začína sa súboj o to, kto z koho. Žiaľ, niekedy sa nezaobíde bez konfliktov, deštrukcie, kapitulácie…

Keď nastúpi rivalita, žiarlivosť a urážlivosť… – 8 tipov na prežitie

1. Kritika rodí kritiku a jej intenzita sa môže vymknúť z prijateľných medzí.

Niekedy je lepšie ovládnuť svrbenie jazyka a s vychladnutou hlavou riešiť, keď sa vás svokra dotkne dobre mienenými ponaučeniami. Pre pocit triumfovania sa vôbec neoplatí mať posledné slovo – zvyčajne je z toho iba zbytočná roztržka. Pokým ide o banality, efektívnejšie je vybaviť si to mimo debaty s tou druhou – súvisí to aj tak väčšmi s tým, ako veľmi si čo ktorá beriete k srdcu.

2. Chvála chváli

Predošlá generácia žila v podmienkach, kedy sa chválou šetrilo, takže ich to môžeme učiť. Začnite svokru chváliť a oceňovať, čo sa vám páči na nej alebo na tom, čo robí. Ona vám to postupne rada oplatí. Netreba to však preháňať, úprimnosť sa vysoko cení.

3. Dobré nie je treba vnucovať

Iste máte na zozname niekoľko vecí, ktoré ste svokru naučili a ona vás. Dopomohol k tomu rešpekt a tolerancia. Je v poriadku, keď „ponuku“ svokry neprijmete, rovnako ako ona tú vašu. Každá z vás má svoj svet a svoje pravidlá. Neznamená to, že jedno je lepšie a druhé horšie. Iba sa líšia, to ešte neznamená pohromu. Trochu nadhľadu treba mať vždy v talóne.

4. Plakať alebo sa smiať?

Mnohé rodinné nedorozumenia majú v sebe istú prímes tragikomickej frašky.  Pri hádke, ktorá vám pripadá ako z telenovely a nie ste si istá svojím duševným zdravím, sa pokojne zasmejte. Nezaberá to vždy, ale zvyčajne áno. Na plač je vždy dosť času, aj bez publika.

5. Dve uši a jeden jazyk 

Povrchne sa rozprávať je ľahké, robíme to väčšinu dňa. Lenže keď pozorne nepočúvame, keď ide o dôležité veci, zavaríme si, a nielen u svokry. Prepočuť niečo, čo považuje druhá strana za podstatné, je takmer osobné zlyhanie, teda v očiach rozprávajúceho, a svokry obzvlášť. Môže to považovať za ignorovanie a na to je precitlivená. Úctou a pozornosťou nikdy nič nepokazíme. Myslieť si môžeme svoje, netreba všetko vždy komentovať.

6. „Navodenie“ blízkosti potrebuje čas

Nejde to na povel, ani na želanie. Pestovanie vzájomnej dôvery je o drobných skutkoch, dodržanom slove, poskytnutej pomoci, akceptácii, prejavenom rešpekte… Záleží na všetkom tom, čo aj pre seba považujete za dôležité.

7. Nezavďačíme sa všetkým

V rodine to platí obzvlášť práve preto, že v hre sú citové putá. Pri podávaní heroického výkonu hodného zápisu do Guinessovej knihy si povedzte, či vám tá námaha bude stáť za to. Ak áno, snažte sa, čo to dá. Keď nie, tak je v poriadku zavďačovať sa iba do miery, ktorá nejde na úkor vás.

8. Rodina nie je ring 

Je nebezpečné rozdeliť členov rodiny na víťazov a porazených. Zvyčajne prehrávajú tí istí. Hrať o to, že ja získavam – ty získavaš je ďaleko prínosnejšie. Vzájomne si vychádzať v ústrety je väčšia zábava, než stále chodiť do ringu s túžbou oplatiť každý jeden úder tvrdšie než predošlý.

Aplikačné odporúčanie

Pristupujte k svokre ako k žene, ktorá vychovala toho skvelého muža, s ktorým tvoríte pár. Napokon, žijete s ním, nie s ňou (v ideálnom prípade). Svokra by mala oceniť vás, to šikovné dievča, ktoré si jej syn vybral. Než k tomu príde, hľadajte niečo spoločné, čo budete jedna na druhej obdivovať. A keby ste si aj úplne nerozumeli alebo sa nechápali, rešpektu to neprekáža.

Janette Šimková  pomáha hľadať odpovede na otázky súvisiace s rozvojom vašej osobnosti

www.lifekoucing.sk  https://www.facebook.com/lifekoucing.sk

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach