Kolísanie váhy – čo s tým

Problém – Kolísanie váhy:

18 ročná študentka, už 3 roky ma trápia depresie, pravidelné prejedanie sa, kolísanie váhy, strach zo školy, pocity prázdnoty, únik k jedlu, pasivita.

Danka

Odpoveď:

Milá Danka, som rada, že si svoj problém uvedomujete a že sa pokúšate niečo robiť. Je veľmi sympatické, že prejavujete veľkú snahu problém riešiť a vyriešiť a to osobne považujem za polovicu úspechu.

Z vášho listu, v ktorom podrobne popisujete svoje problémy, je zrejmé, a vy si to nakoniec aj plne uvedomujete, že máte celý rad neurotických príznakov (nutkavé správanie – prejedanie sa, sprievodné somatické poruchy – kolísanie váhy, zhoršená výkonnosť v škole) spolu s črtami osobnosti ako úzkostlivosť, ostýchavosť, nerozhodnosť, nízke sebavedomie, pretrvávajú vo vás strachy, fóbie, tenzie, vnútorne prežívané konflikty, ktoré problém robia zložitejším.

List som si niekoľkokrát prečítala, a zistila som, že sa v ňom niekoľkokrát opakuje slovo škola v rôznych súvislostiach ( zanechala som tréning karate kvôli škole, už je tu september, škola a s ňou depresie, prejedanie sa a pocity viny z prejedania, osudová skúška – škola, keď som v škole, trpím stresom, viem čo robiť, ale je tu jeden háčik a tou je škola, neviem ako to budem stíhať). Z týchto formulácií usudzujem, že v súčasnosti sa stala pre vás škola dosť vážnym stresovým činiteľom, a keďže spomínate, že depresie začali pred 3 rokmi, usudzujem, že začali krátko po vstupe na strednú školu. K tomu sa pridružili ďalšie problémy, a to zanechanie športu, sociálne a emocionálne problémy, komplexy menejcennosti, únik do jedenia.

Nevyhnutné je pozrieť sa na problém širšie a zistiť jeho možné príčiny. Môžu byť v:

1. Výber školy.

Je zrejmé, že pravdepodobne váš výber školy celkom nezodpovedá vašim očakávaniam a vašim predpokladom Kladiem vám otázky na premýšľanie: Zvolili ste si školu sama? Alebo bol výber strednej školy urobený na základe požiadaviek rodičov ? Alebo tam išli vaše dobré kamarátky? Alebo je škola blízo vášho bydliska, a preto ste ju volili? Je možné prijať tento býer a zmieriť sa s ním?

2. Vzťahy s učiteľmi

Aké sú vaše vzťahy s učiteľmi? Je pravdepodobné, že tieto vzťahy nie sú veľmi dobré, možno je v škole učiteľka, ktorá na vás „sedí“, ktorá vás neznáša a všelijako vám to dáva pocítiť. Ako by sa dal tento vzťah zmeniť? Môžete j vy preto niečo urobiť prvá?

3. Vzťahy so spolužiakmi

Aké máte vzťahy so spolužiačkami? Máte s niektorými spolužiačkami vzťahy narušené a prečo? Máte v škole aspoň svoju partiu dievčat, ktorým veríte a sú vašou oporou?

4. Sebavedomie, obraz o svojom JA

Predpokladám, že nespokojnosť v škole znižuje vašu školskú výkonnosť a školskú úspešnosť. Horšie známky a neúspechy v škole potom zákonite znižujú vaše sebavedomie, cítite sa neistá a menejcenná.

5. Vaša rodina

A ako vás drží vaša rodina, otec, mama? Sú pre vás aspoň oni oporou? A čo súrodenci? Aký je medzi vami vzťah? Nie je konkurenčný?

6. Mimoškolská činnosť, šport

Výkony v karate vám naznačovali, že ste v tomto športe dobrá , ale teraz nerobíte žiaden šport. Prečo? Nedalo by sa to predsa len zmeniť? Karate je predsa senzačná športová aktivita.

Mali by ste sa tiež zamyslieť nad týmto pozoruhodným psychologickým momentom vášho problému:

Človek, ktorý sa cíti prázdny a osamelý, konzumuje jedlo, aby sa cítil plný a naplnený. Takto sa jeho hnev, zlosť, smútok prejavuje v plnom žalúdku a pocit plnosti tieto emócie nakrátko odstraňuje. Keď človek drží diétu a stráca váhu, má pocit, že kontroluje a rieši problém. Nie je to vôbec tak. Ide iba o kontrolu vonkajška, tak aby vnútrajšok nikde nebol odhalený. Keď máte neustále v hlave myšlienky týkajúce sa jedenia alebo nejedenia, môžete sa vlastne ľahšie odpútať od svojich vnútorných pocitov. Pri „prejedaní sa“ ide zo psychologického hľadiska vlastne o náhradu za medziľudské vzťahy, človek, ktorý sa cíti vo vnútri prázdny, je hladný po pocite byť súčasťou niekoho či niečoho, zúfalo túži byť niekomu nablízku, niekam patriť, byť obdivovaný, chcený. Prejedanie je vlastne únikom od problémov, ktoré neriešite. Každý spôsob, ktorý znižuje bolesť, je potencionálne návykový.

Možnosti riešenia:

  • Vyjdite z „úkrytu“, a úprimne sa podeľte o svoje pocity s tými ľuďmi alebo s tým človekom, ktorý má pre vás najväčší význam v živote. Zármutok a smútok nemôžete prežívať sama. Potrebujete niekoho pre vás dôležitého, ktorý by bol s vami a prešiel by s vami všetky jeho štádiá – šok, popieranie, depresia, hnev, výčitky svedomia, zármutok, bolesť, osamelosť.
  • Ak o problémoch predsa len nechcete hovoriť, tak ich aspoň napíšte (v podobe básne, denníka či listu)
  • Prehodnoťte vzťahy k sebe samej (každý človek je cenný, hodnotný, má svoje perfektné vlastnosti a schopnosti) Veď vy ste boli kedysi v mnohom dobrá a boli ste aj dobrá karatistka. Vidím, že keď chcete, viete dobre bojovať a dokážete tvrdo na sebe pracovať. Naučte sa vyrovnať so svojimi chybami a získajte odvahu byť nedokonalou !
  • Prehodnoťte vzťahy k druhým ľuďom okolo seba, k vašim rodičom, súrodencom, spolužiakom, kamarátom. A naučte sa ako vychádzať s kritickými a ironickými ľuďmi, napr. precvičovaním asertívneho správania. Nájdite si skupinu, do ktorej budete chodiť rada. Môže byť zameraná na šport, turistiku, či meditácie.
  • Prehodnoťte vzťahy ku škole, prijmite túto svoju voľbu a vydržte už do konca. O krátky čas predsa školu skončíte a potom sa môžete lepšie a slobodnejšie rozhodnúť, čo ďalej.
  • Skúste meditáciou alebo modlitbou nájsť vnútorný priestor plný mieru a pokoja.

Saint – Exupéry povedal: „Nikde nie je nádej a šťastie, len v ľudských vzťahoch.

Dr.Eva Gajdošová, psychológ

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach