Life koučing – Konfliktné búrky – časť druhá

V minulej časti ste si prečítali, ako konfliktné búrky obísť a nepoužívať ostrý otvárač, čítanie myšlienok a postoj vždy a všade. V tomto pokračovaní sa dozviete o ďalších troch spôsoboch, ktoré aj nevinné situácie premenia na hádkové búrky.

Konfliktné búrky

?To si celý ty

„Si si istý, že si chceš dať ešte ďalší kúsok koláča? Zabudol si, ako sa ti utešene zaobľuje brucho?“

S takýmto „dobromyseľným“ tvrdením v podstate zaútočíme na partnera, aj keď nám to príde neškodné. Za našim vyjadrením stojí osobné tvrdenie: TY si ten, kto má „chybu v programe“. Partner sa potrebuje brániť, lebo sa cíti ohrozený a dotknutý. Jeho reakcia nebude príjemná, práve naopak, útok odrazí útokom a vojna môže začať.   

Ako situáciu zachraňovať

Buďte konkrétni a pomenujte, čo chcete. Namiesto obvinenia: „Si lenivec, ani len smeti nie si schopný vyniesť“ skúste: „Potešilo ma, keď si minule povedal, že vynesieš smeti a teraz by sa mi to hodilo.“

Keď niekto bude na vás skúšať „To si celý ty“, nevšímajte si to. Prav­depodobne to nebolo myslené tak, aby vás to zranilo. Ak sa však chcete uistiť, tak položte otázku: „Naozaj si my­slíš, že sa nedokážem postarať o deti, lebo som ich nechala urobiť neporiadok?“ Konštruktívnym tónom získate pochopenie a vysvetlenie.

?Taktika obviňovania

„Kvôli tebe som prišla neskoro.“ Alebo: „Ty si na vine, že sa mi to nepodarilo.“

Keď sa vám nedarí, je pohodlné nájsť vinníka a hodiť to na neho. Prípadne rovno inkvizične: „Ty za to môžeš!“ Je to lákavé, ale neužitočné. Neraz s našim neúspechom alebo problémom nemá ten druhý nič spoločné.

Ako situáciu zachraňovať

To, čo sa opláca, je prebrať za seba zodpovednosť a vnímať, že veci máte vo svojich rukách.

Keď sa vám žiada obviňovať, tak nech sú to neživé predmety. Tie sa nemôžu sa brániť, hoci keď do nich buchnete alebo kopnete, dajú vám pocítiť, kto má navrch.

Keď zoberiete zodpoved­nosť na seba a ten druhý sa bude cítiť previnilo, možno sa k svojmu podielu viny sám prizná. Je to zaručene lepší spôsob, ako mu vinu nanútiť.

? Zveličujem? Ja?

„Toto je absolútna katastrofa, horšie to už byť nemôže!“

Zveličovanie a preháňanie podnecuje konflikt tak, že z hocijakého problé­mu zbytočne vyrobíte drámu. Nielenže to na akýkoľvek spor zapôsobí ako pušný prach, ale nesie to v sebe aj potenciál poriadne vyprovokovať ostat­ných, ktorí sa radi zapoja.

Ako situáciu zachraňovať

Nič nie je také zlé, ako to na prvý pohľad vyzerá. Predýchajte to a nechajte si dramatické vystúpenie odznieť iba sami pre seba. Doprajte si čas, aby ste sa mohli pozrieť na veci z nadhľadu a odstupu. Vždy, keď sa pristihnete pri zveličovaní, povedzte si: „Toto tvrdenie si odpustím hovoriť. Pozerám sa na realitu, ktorá je…“

Janette Šimková  pomáha hľadať odpovede na otázky súvisiace s rozvojom vašej osobnosti

Janette Šimková 

www.lifekoucing.sk 

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach