Life koučing: Preteky s časom

Ako často si poviete: „deň má málo hodín“, „času je málo“, „čas vypršal“ alebo „čas je proti vám“?

Mať časovú slobodu je pravdepodobne túžbou každého človeka. Radi by sme prestali zvádzať preteky s časom. Vieme, že sú často vopred prehraté, ale púšťame sa do nich denne. Vždy s nádejou, že čo keď tentoraz nad časom vyhráme…

Preteky s časom

Sme obete?

Zvyčajne začíname deň tým, že sa hneď ráno „natiahneme“ na kľúčik. Je nám jasné, koľko toho musíme stihnúť. Snažíme sa „napchať“ do vytýčených hodín toho o niečo viac, než je v realite možné. Tajne dúfame, že nám to pomôže zmenšiť náklad toho, čo pred sebou tlačíme. Vieme, že sme naivní, ale nemáme veľmi na výber. Už sme si zvykli, že preteky s časom sú súčasťou moderného života.

Vlastná časomiera

V našich končinách sa čas meria nekompromisne. Existujú však kultúry, kde sa zachovalo bezhodinkové odmeriavanie. V niektorých častiach Indie určujú čas jednoducho, z hľadiska činností. Napríklad hodina, v ktorej sa pastieri vracajú domov s kravami, sa volá „čas dobytčieho prachu“. Obyvatelia súostrovia Andamanov pracujú podľa „kalendára vôní“. Jednotlivé mesiace označujú vždy iné vône rastlín a stromov.

V našej kultúre platia síce iné pravidlá, ale občas sa hodí stanoviť si svoje vlastné. Môžeme sa nimi riadiť vždy, keď si to zariadime. Vyskúšajte si urobiť deň iba pre seba tak, že odložíte hodinky a posnažíte sa „nevedieť“, koľko je hodín. Riaďte sa iba časom vlastného tela, ktoré vám povie, či ste práve hladný, unavený, alebo sa chcete zabávať. Takéto príležitostné nabúranie stereotypu má blahodarné účinky. Dokáže vám, že ten vnútorný časový atak vyrába hlava a robí z mnohých situácií iluzórne krízy. 

Bezčasová zóna

Keď sa chcete cítiť oslobodení od diktátu času, vymedzte si vo svojom dennom alebo týždennom rozvrhu dostatok času pre seba – na cvičenie, prechádzku, meditáciu, čítanie, tvorenie… Potrebujete pravidelnú aktivitu, pri ktorej strácate pojem o čase a nie je zameraná na výkon. Je iba pre vaše potešenie a spôsobuje vám radosť. V žiadnom prípade sa jej nevzdávajte, je to poistka pred prepätím, keď fičíte na plný plyn. Ak venujete počas dňa nejaký čas aj sebe, váš život sa výrazne zlepší. Získate viac rovnováhy a energie čeliť záťažovým situáciám.

Do každodennosti

Zaklínadlo na zbavenie sa stresu kvôli hrozbe času neexistuje. Každému bude fungovať niečo iné. Pri časovom nátlaku sa oplatí položiť si otázku: „Čo je pre mňa práve teraz dôležitejšie – ja sám, alebo ten problém…?“ Je to ako s kyslíkovou maskou v lietadle – najskôr si ju musíte nasadiť vy a potom ju dáte dieťaťu. Zamenené poradie môže spôsobiť väčšiu katastrofu. Platí to aj o vašich potrebách – najskôr sa postaráte o seba, a potom vyriešite ostatné problémy. Zistíte, že viac ako čas, sa vám hodí energia, aby ste zvládali všetko to, čo si na svoje plecia naložíte.

Janette Šimková  pomáha hľadať odpovede na otázky súvisiace s rozvojom vašej osobnosti

Janette Šimková 

www.lifekoucing.sk