Mentálna príprava na Advent alebo ako si vyzdobiť dušu

Tiež si zvyknete povzdychnúť, že namiesto honosnej výzdoby všade naokolo by ste uvítali radšej rozžiarených ľudí?

Advent

Navzdory tomu, že máme dokonalé vymoženosti, ako sviatky zabezpečiť po každej stránke, zápasíme s tým, že nám to prerastá cez hlavu. Akosi si nevieme adventný čas vychutnať bez toho, aby sme nezažívali aj stres, napätie a zhon.

Mám pre vás šesť tipov, ako sa uchrániť pred frustráciou z odratúvania dní do Vianoc.

?Vyzbrojte sa na čakanie

V rade, v aute, na zastávke, v on-line priestore – kdekoľvek, keď bude hlava biť na poplach, že nestíhate. Pomáha venovať pozornosť tomu, čo pod kontrolou mať môžete, a oddeliť to od toho, čo kontrolovať nemôžete. „Hustotu“ okolo sebe neovplyvníte, svoj postoj áno – čo môžete vtedy robiť? Okrem toho, že budete  chcieť horekovať a hromžiť? Ja zvyknem hlavu posielať niekam, kde sa môže zapodievať prípravami na niečo príjemné, alebo zamestnávam svoje zmysly niečím, z čoho majú úžitok (čítanie, počúvanie, telefonovanie…)

?Nenechajte vnútorný pokoj na náhodu

Pravdaže, že nemáte čas na seba, keď potrebujete napnúť kapacity na zvládnutie zložitej logistiky a príprav. Pozor, je nebezpečné odložiť všetky aktivity, ktoré vás uvoľňujú a zabávajú na neskôr (napríklad do nového roka). Prevalcuje vás, keď nebudete mať prístup k roztopašiam, lebo sa všetko zmení iba na povinnosti. Potrebujete sa vyvažovať a mať optimálny pomer medzi výkonom, regeneráciou a vnímaním svojich potrieb.Akonáhle si poviete, že si teraz nemôžete dovoliť venovať čas sebe – toto pomyslenie je problém. Môžete – potrebujete preskupiť dôležité, naliehavé a urgentné…Je to ako s kyslíkovou maskou v lietadle – je zbytočné polemizovať, kto si ju má nasadiť prvý.

?Objímajte všímavosťou

 Tušíte,že hlavná forma, cez ktorú sa prejavuje láska, je pozornosť? A najobvyklejšíí, najdôležitejší spôsob, ktorým prejavujeme pozornosť, je počúvanie? Dve také elementárne veci, o ktorých dobre vieme, a nie vždy ich praktizujeme. Pravidlo je jasné – venujem pozornosť sebe, aby som mohla venovať pozornosť ostatným. Naopak to dobre nefunguje, vyrába to veľa skreslení. Všímavosť je kľúč k tomu, že vám neunikne pestrá paleta emócií, podľa ktorých spoľahlivo dešifrujete, čo sa deje s vami, aj s ľuďmi okolo. Tak si vedome vyberiete, čo je dobré pre vás, a spýtate sa to s úprimným záujmom aj ostatných. Máte právo byť unavení, mrzutí, nahnevaní, vyčerpaní…keď si to priznáte, nepotrebujete niekoho obviňovať, že za to môže.

?Chvíle,  a nie slová, sú rozhodujúce…

Viete, čo je najdrahší dar, ktorý môžete ponúknuť iným? Aj bez krásneho zabalenia vynikne nad všetky ostatné. Je to vaša prítomnosť – nemusí byť na ňu špeciálny dôvod, ani nemusíte nič špeciálne pripravovať – stačí len „byť k dispozícii“ druhému tu a a teraz. Bez toho, že by ste niekam v duchu odbiehali alebo niečo riešili. Keď niekomu dáte vedieť, že nikto a nič nie je v tejto chvíli dôležitejšie, než on, spôsobíte mu blaženosť. Umyté okná vrúcnosť a nehu nevyrobia.

?Buďte lepšími a hlbšími ľuďmi

S otvoreným srdcom rozdáte, aj prijmete viac lásky. Pôjde to s ľahkosťou, keď sa oslobodíte od vecí, ktoré vás nútia hodnotiť a posudzovať. Každý človek žije vo svojom vlastnom svete a vytvára si svoj jedinečný svet. Aj keď sa neprelína s tým vaším, neznamená to, že by vás to malo ohrozovať alebo trápiť. Je to len o očakávaniach – niektoré (skoro všetky), sú len naše projekcie a ten druhý nie je povinný naplniť nám ich. Stavt na to, že budete očakávať od druhých len to najlepšie a oni sa to posnažia naplniť.

?Neprehliadajte to najbližšie a najdostupnejšie

Keď si budete zúfať, že nemáte zo svojho snaženia nič, spomeňte si na príbeh Anthonyhode Mella. Položte si potom otázku: „Kde mám ukryté niečo, čo nevnímam?“

 „Prečo ste predo mnou ukryli tajomstvo šťastia?“ pýta sa žiak svojho majstra.

 „Počul si ten vtáčí spev?“

„Áno,“ odpovedá žiak.

„Tak, teraz vieš, že som pred tebou nič neukryl,“ odpovedá majster.

A žiak odpovie:„Áno.“

Janett Šimková
Janett Šimková

Janette Šimková  pomáha hľadať odpovede na otázky súvisiace s rozvojom vašej osobnosti

www.lifekoucing.sk  https://www.facebook.com/lifekoucing.sk