Negatívne myslenie je ako osýpky na mozgu

Len namiesto svrbenia prichádza šomranie, namiesto škrabania sa nadávanie a namiesto horúčky frustrácia. Negatívne myslenie je rovnako, ako osýpky, vysoko infekčná záležitosť. Jej následky sú kruté – zanecháva zatrpknutých ľudí, ktorí svoje osýpky vôbec nevnímajú.

Negatívne myslenie

„Produkty negatívnosti“

Jedna z najnebezpečnejších vecí v krízových situáciách je snaha hľadať za každú cenu vinníka. Potrebujeme ho obviniť z toho, že môže za to, že… Sa nám niečo nepodarilo, že sa cítime zle, že sme zlyhali… Keď ho nenájdeme, nevadí, máme ešte seba a môžeme poobviňovať seba.

Byť voči sebe zlý a nespravodlivý nám príde neškodné. Lenže ak hráme takúto hru so sebou pravidelne, vytvárame si zatrpknutosť. Zakaždým, keď sa nevysporiadame s tým, čo nás zraňuje, prechovávame v srdci nepriateľstvo a negativitu. Stať sa negatívnym človekom je obrovské potrestanie. Aby negativista vo svojom srdci ospravedlnil pocity, ktoré má, potrebuje takmer nepretržite hľadať iné veci. Vyberá si zásadne tie, ktoré sú v neporiadku. Pekne ich zhromažďuje, zbiera na kôpku, až z toho potom cítiť horkosť.

 Následky deštruktivity voči sebe

Zatrpknutý človek uviazne v zlých a bolestivých pocitoch, a neraz sa ani nečuduje, že to tak má. Berie to ako bežný spôsob na vysporiadanie sa s tým, čo ho žerie. Rozhorčuje sa výdatne a pravidelne. Je to schéma, ktorá ho ovláda. Máme čo robiť, aby sme pred ňou unikali a nedali sa do tej horkosti namočiť. Zatrpknutosť je totiž istý druh emocionálneho zlyhania. Človeka s ním treba konfrontovať opatrne. Premieňať horkosť na neutrálny pocit je obdobné ako práca s výbušninou. Jeden neopatrný pokus, a všetko je zmarené… 

„Návod“ pre vytrvalých

Keď máte chuť spasiť niekoho, kto je „horkastý“, obozretne so záchranou. Okrem kontaminácie negativizmom sa pripravte na odmietnutie ponuky na záchranu. Jediným liekom je totiž odpustenie – iným, aj sebe. A to je niečo, čo je pre zatrpknutého človeka ako trhanie nechtov.  

Ak vám dáva zmysel napriek riziku chytiť osýpky, cesta liečenia vedie cez prejavovanie trpezlivosti. Viete negativistovi ukazovať, aké je užitočné správať sa zdržanlivo a ovládať sa. Pripomínať mu, že sa mu v mozgu automaticky uhniezdili určité negatívne a kritické myšlienky. Vie sa ich zbaviť tým, že ich bude cieľavedome spochybňovať a pýtať sa, či je to skutočne také zlé a či to nevidí skreslene. Napríklad tým, že vďaka sebaovládaniu sa zdrží kritických výrokov, reptania, namrzeného a nevrlého správania. Chce to od vás pútať jeho pozornosť na strpenie, ktoré potrebuje mať so sebou, a potom aj s ostatnými. Tým sa prejaví jeho šľachetnosť. Tá býva nápomocná, aby sa pri veciach, ktoré vyvolávajú emócie podráždenia a zlosti, zapojil aj súcit. V súcitnosti je negativita krotená.  

Univerzálny návod

Snažiť sa vnímať svet s optimizmom neznamená nasadzovať si ružové okuliare a nahovárať si, že všetko je ideálne. Je to o sústredení sa na to, čo robí náš život dobrým, a netrápiť sa nad tým, čo nemôžeme mať pod kontrolou.

Janette Šimková  pomáha hľadať odpovede na otázky súvisiace s rozvojom vašej osobnosti

www.lifekoucing.sk