Randiť so svojím erotickým potenciálom

Veríte tomu, že sexualita je najväčšou silou v živote?

Z tejto sily sme sa narodili a čerpáme z nej po celý život – je to jeden z prameňov našej životnej energie. Má tú výhodu, že je obnoviteľným zdrojom, ktorý si nosíme všetci v sebe, na dne panvy. Aby mohla táto energia naplno prúdiť, potrebujeme pravidelne randiť so svojím erotickým potenciálom.

erotickým potenciálom

Od sexuality veľa závisí

Zdieľané nežnosti, city a myšlienky, láskyplné gestá, zaľúbené dotyky, spoločné zážitky, dôvera, úcta a vzájomný rešpekt – to všetko prispieva k trvalému sexuálnemu vzťahu v plne uspokojivej forme. Takýto živý kontakt so zdrojmi „sexi energie“ má vplyv na tvorivosť, radosť, harmóniu, vedomie seba, hodnotový rebríček…

Čo robiť, keď práve nemáte partnera?

Pripravte sa na toho, ktorý ešte len príde. Máte skvelú príležitosť popracovať na svojom erotickom potenciáli, ktorý dokážete lepšie rozvinúť a zúročiť v ďalšom vzťahu. Okrem iného vám to pomôže konštruktívnejšie spracovať boľačky z predošlého vzťahu a zabrániť zbytočnému vytváraniu obmedzujúcich presvedčení pre vzťah budúci.

Michael White a David Epston predstavili vo svojej knihe Skrotenie príšer externalizačnú techniku, ktorá je v mnohých variáciách využívaná v systemickej terapii. Práve na rande so svojím vlastným erotickým potenciálom sa táto metóda výborne hodí. Vy si ju môžete vyskúšať – je to absolútne bezpečné, zábavné a prínosné. Nezáleží na tom, či partnera máte alebo nie, ide o rozvíjanie vašich očakávaní – predovšetkým tých od seba.

Dohodnite si schôdzku so svojím erotickým potenciálom

Tým je myslené všetko, čo ste doteraz prejavili, rovnako ako aj to, čo ste ešte neprejavili. Priestor má všetko utajené, driemajúce, ostýchavé… Zmyslom je byť voči sebe úprimný a hravý. Vo vizualizácii je slobodný priestor preskúmať všetko, čo vo vás vzbudzuje zvedavosť, vzrušenie, ale aj neistotu, strach…

Inšpirujte sa príbehom

Divoška – tak nazýva moja tridsaťročná klientka Zuzka svoj erotický potenciál. Je to pôvabná žena s príjemným vyžarovaním, ktorá je úspešná v práci, ale vo vzťahu k mužom si vôbec neverí. Pochybuje, že by mohla na muža urobiť dojem, a keby sa jej to aj nejakým zázrakom podarilo, neverí, že by si ho udržala. Jej posledný vzťah bol pred dvoma rokmi s kolegom a ukončil ho on. Uľavilo sa jej, aj tak ju to s ním v posteli “jednoducho nebavilo”. Teraz sa sama seba pýta: „Som snáď nejaká divná?“

Zuzka si vybrala možnosť namaľovať svoj erotický potenciál. Nešlo o to, aby bol obrázok výtvarne pekne stvárnený. Zmyslom kreslenia bolo stvárniť predstavu, ako by mala Divoška vyzerať. A nielen to, ale sa aj tváriť, správať sa, obliekať sa, líčiť sa, česať sa… Obrázok mal Zuzke poslúžiť ako vizualizačná pomôcka na stvorenie tej, ktorá si nebude pripadať ako divná, práve naopak.

Zuzke proces randenia so svojím erotickým potenciálom priniesol veľa zábavy. Jej divoška sedávala na obrovskej červenej sedačke, cudná a sexi zároveň. Keď sa Zuzke prihovárala, tak jej vravela: “No tak, dievča, ver si! Užívaj si život! Nemáš žiadny dôvod na ľutovanie sa!“ Ako sa tak spolu bavili, radila Divoška Zuzke, ako sa uvoľniť a nebrať sa príliš vážne. Vymysleli si, ako budú chodiť spolu tancovať, čo Zuzka už dávno chcela, len si netrúfla. Ich tajné spojenectvo prinieslo svoje ovocie. Zuzka sa zbavila „kŕča divnosti“ a začala sa viacej usmievať. Tým sa stala pre svoje okolie pozitívnejšia a dodalo jej to sebadôveru. Napokon sa zjavil aj chlap, ktorý s ňou chcel tráviť čas a ona sa pri ňom začala cítiť atraktívna.

Janette Šimková

Hra, kde nestrácate, iba získavate

Vytváranie predstavy vlastného erotického potenciálu si vyžaduje istý čas a venovanú energiu. Je to proces, hra s predstavivosťou a tvorivé hľadanie. Možností je veľa – závisí od toho, čo je človeku blízke. Môže to byť kreslenie, koláž, fotenie, modelovanie, vyšívanie… čokoľvek, čo vás povedie k tomu, aby ste stvárnili obraz, ktorý je vo vnútri vás a bojíte sa ho odokryť. Jeho postupným vynášaním na svetlo sa prepracujete k tomu, že si dovolíte byť tým, kým túžite. Lebo to, čo si viete predstaviť, viete aj zrealizovať. Odvahu získavate tak, že svoju fantáziu necháte podnikať aj reálne kroky. Tie podporíte tým, že venujete pozornosť a lásku sami sebe. Tým, že si doprajete relax, zábavu, pohodu, skrášlenie… Zážitky, ktoré vás utvrdia v tom, že si dáte vedieť, že aj vy sami ste dôležití.

Aplikačné odporúčanie

Očakávania premietnuté do fantázií sa dokážu stať reálnou budúcnosťou, keď vyjadríte ohľad a obdiv k samým sebe. Zaľúbením sa do seba zvyšujete svoju atraktivitu. Vyžarovanie je totiž to, čo ľudia intenzívne vnímajú, ide z neho energia, ktorá je neodolateľná. Potom sa na svet usmievate tak, že váš úsmev nezostane bez povšimnutia.

Janette Šimková  pomáha hľadať odpovede na otázky súvisiace s rozvojom vašej osobnosti

www.lifekoucing.sk  https://www.facebook.com/lifekoucing.sk