Sprchovať dušu

Mám pre vás niečo, čo vo vás dokáže vyvolať pozitívnejšie pocity než nejaké psychofarmakum. Nemusíte za to nič platiť, ani to nemá vedľajšie účinky.

Chcete recept?

Najskôr však musíte splniť jednu podmienku. Čakali ste to, však?

Sprchovať dušu

Najprv musíte vniesť do svojho mentálneho života rovnaký poriadok, aký dodržiavate pri telesnej hygiene. Pocit čistoty netrvá večne, preto sa denne umývame. To isté platí pre dušu, tiež ju treba denne sprchovať, aby nezapáchala duševnými nečistotami, ktoré pozberáme počas dňa.

Očistný kúpeľ z troch dobrých vecí

Pripravíte si ho podľa cvičenia, ktoré vypracoval Martin Seligman, priekopník pozitívnej psychológie a nazval ho tri dobré veci. Princíp je jednoduchý – zapíšte si každý večer tri veci, ktoré sa vám cez deň podarili alebo vo vás vyvolali pocit šťastia. Keď si každý deň poznamenáte aspoň tri pekné veci, naučíte sa oceniť vo svojom živote všetko dobré. Vďaka tomu si začnete omnoho viac všímať pozitívne udalosti, interakcie a momenty, čo sa premieta do zlepšovania nálady. Je však skutočne dôležité dávať to z hlavy von na papier – akékoľvek príjemné, krásne a zmysluplné veci. Nezáleží na tom, či to bolo niečo veľkého alebo malého významu. O každej veci napíšte toľko, koľko chcete, a uveďte nielen to, čo sa stalo, ale tiež prečo sa to stalo a ako ste to urobili. Zapisovaním máte prehľad, ako uvažujete a viete získať potrebný odstup a nadhľad. Zotrvajte pri tom aspoň dva týždne a presvedčte sa na vlastnej koži, čo to s vami urobí. Minimálne z vás bude menej zarytý pesimista.

Prečo sa môžete spoľahnúť, že to funguje?

Lebo máme tendenciu prehnane sa zameriavať na negatíva, rozoberať ich, znepokojovať sa, spomínať chyby, problémy a obavy. Jednoduchá činnosť, ako je rozpomínanie sa na to dobré,  pomáha obnoviť rovnováhu zamerania pozornosti. Nejde o to, že by ste mali niečo predstierať, alebo sa pokúšali oklamať samých seba a nanútili si myšlienku, že zlé je dobré. Pochopiteľne, že zveličená pozitívnosť nefunguje. Stačí, ak sa naučíme lepšie si pamätať pozitívne veci. Vďaka tomu budete svoj život posudzovať spokojnejšie.

Sprchovať dušuAplikačné odporúčanie

Skvelá variácia cvičenia vďačnosti je, keď zameníte otázku: „Aký ste mali deň?” za otázku: „Aké tri veci sa vám dnes podarili?” Vyskúšajte, rozhovor bude neporovnateľne bohatší, lebo vedie ľudí k tomu, aby prichádzali s pozitívnymi odpoveďami.

Janette Šimková  pomáha hľadať odpovede na otázky súvisiace s rozvojom vašej osobnosti

www.lifekoucing.sk