Tieto 4 strachy vás nevyľakajú, keď… 

Súhlasíte, že žiadna emócia nás tak spoľahlivo neokradne o rozum a o silu uvažovania ako strach?

strachy vás nevyľakajú

Strachu však neraz krivdíme. Okrem toho, že nás chráni, aj keď to občas preháňa, podnecuje nás. Je pre nás prospešné, keď nás aktivizuje prejsť cezeň a dokázať si, že sme niečo nové a neznáme zvládli.

A hoci zvyčajne vôbec nevidíme to,čo nám strach naháňa, nebráni nám to desiť sa toho.

Čo na strachy zaberá  

Mnohé strachy sú z kategórie, že vás nevyľakajú, keď sa im bližšie prizriete. Je v nich príležitosť, ako byť hrdý na čestný neúspech, lebo je to tá najcennejšie učiaca sa skúsenosť.

Vybrala som štyri formy strachu, ktoré vedia spôsobiť útek, ale aj vyprovokovať guráž.Závisí to od uhla pohľadu. V každej obave možno vidieť aj niečo úplne iné, než čo vás v prvom momente napadlo.

1. Strach z toho, že urobíte chybu a budete potrestaní

Pamätáte si to z detstva. Vinili vás z toho, keď ste nenapĺňali očakávania. Zo sklamania obvinili vás, hoci ste sa len učili, ako niečo zvládnuť, dokázať,urobiť…

Ako tento strach pokoriť

Uistite sa, že sami viete, čo je pre vás dobré a čo zlé. Preberte zodpovednosť za svoje činy za každých okolností, žiadne výhovorky a hľadanie vinníkov. Z toho,čo robíte, nemusíte skladať účty nikomu inému, iba samým sebe. To môže byť dobrá odpoveď na to, keď vás prepadne pocit, že by ste mohli urobiť chybu.

2. Strach zo straty niečoho, na čo ste zvyknutí

Pripútanosť a závislosť zneslobodňujú. Neraz sa dáte vydierať, lebo cítite hrozbu. Možno sa vás niekto snaží len dostať do úzkych, pohrať sa s vašimi citmi, zasiahnuť ich, a tým vás manipulovať.

Ako tento strach pokoriť

Ako sa asi bude tváriť človek, ktorému na jeho vyhrážky pokojne poviete: „Mrzí ma, že odo mňa očakávaš niečo, čo nedokážem naplniť. Je mi ľúto, nie je to moja chyba.“

3. Strach z neznáma

Prízraky potenciálnej hrozby sú len výplody fantázie. Aj keď tá ilúzia dokáže byť veľmi hodnoverná, treba sa na pravdepodobnosť jej reálnej katastrofy pozrieť triezvo.

Ako tento strach pokoriť

Nepredvídateľná situácia je situácia, na ktorú sa nedá dostatočne pripraviť. Keby ste vedeli,ktoré čísla v lotérii vytiahnu, boli by ste blázni, keby ste si nestavili.V živote to je obdobné – s istotou a garanciou je máločo.Tréning flexibility sa hodí. Nie všetko treba mať za každú cenu pod kontrolou. Dá sa spoľahnúť aj na improvizáciu, v ktorej ste čoraz lepší, keď ju pravidelne trénujete.

4. Strach, že niečo nestihnete

Ten vás vedie do bludného kruhu hry na naháňanie vlastného chvosta. Nedočkavosť vás núti k neustálemu pohybu, a ten vám nedovolí odpočívať, aj keď ste už unavení. Potom vzrastá zbytočná chybovosť, unáhlené rozhodnutia a skratovité správanie.

Ako tento strach pokoriť

Uvoľnená myseľ vidí veci z odstupu a nadhľadu. Keď na seba tlačíte, vytvárate si napätie, ktoré zastiera výhľad. Vybrať si podľa priorít, dôležitosti a naliehavosti chce mať v hlave poriadok a vykladať z nej veci von, aby sa dali zoraďovať. Potom nie sú také zahlcujúce a vy máte prehľad, čo je v ktorom štádiu. Ľahšie sa tak viete prepracovať aj k tomu, že niečo oželiete v záujme toho, že niečo uprednostníte. Je rozdiel, či to urobíte vedome, alebo pod tlakom.  

P.S. Pamätajte na to, že zvyčajne je pravou príčinou strachu neprítomnosť dôvery – či už v seba, iných ľudí, alebo v okolnosti. Takže, pokojne môžete začať najskôr skúmať hladinu dôvery, a potom sa rozhodovať, čo ďalej so strachom…

Janette Šimková  pomáha hľadať odpovede na otázky súvisiace s rozvojom vašej osobnosti

www.lifekoucing.sk  https://www.facebook.com/lifekoucing.sk