Manželstvo bez orgazmu

Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu. S manželom žijem už osem rokov a ešte stále som nezažila orgazmus. Muž sa trápi, samozrejme, o to viac ja, lebo si myslí, že nie som normálna. Avšak pri pohlavnom styku nič príjemné necítim a klitoris mi začal dráždiť až prednedávnom, keď sme sa dočítali, že väčšina žien má len klitoriálny orgazmus. No i s tým je problém, pretože akonáhle sa ma dotkne, roztrasú sa mi nohy a začnem mu odtláčať ruky, lebo to neviem vydržať, aj keď to robí jemne. Navyše ma potom bolí celé ohanbie. Mám to veľmi citlivé, ale orgazmus som ani tak zatiaľ neprežila.

Ďakujem, Danka

Manželstvo

Odpovedá MUDr. Elena Kováčová, gynekologička – sexuologička:
Váš problém je dosť výnimočný, zrejme súvisí s celkovým prežívaním, postojom a možnosťou relaxácie – uvoľnenia sa. Je dôležité uvedomiť si, zamyslieť sa a sama sebe zodpovedať viaceré otázky. Predovšetkým – keďže zotrvávate v manželstve – vzťah sa dá hodnotiť ako vyhovujúci, manžel – partner je Vami akceptovaný, môžete sa o všetkom porozprávať, dohodnúť. V podstate spolužitie je príjemné, nemali by byť nejaké rušivé momenty, ani ostych, strach z niečoho nepríjemného. Vnímanie ústretových reakcií (dotykov, celkových sexuálnych aktivít) by malo byť príjemné bez problémov – zamyslite sa či to tak je. Máte Vy sama problém s niektorými aktivitami? Nikto Vám nie je bližší ako Váš manžel, je potrebné o veciach hovoriť, zdôvodniť ich ” pred samou sebou” a nechať plynúť príjemné pocity, prežiť ich…

Ak sú problémy vážnejšie, nedarí sa Vám napriek vôli a snahe stav riešiť, vhodné je poradiť sa so sexuológom, psychológom.