Štyri tipy ako si udržať šťastie počas celého roka

Viete o tom, že len osem percent ľudí skutočne aj dodrží predsavzatia, ktoré si niekedy dá? A to je jedno, či sú to novoročné alebo iné, na príležitosti, pri ktorých si ich dáme nezáleží. Je x dôvodov, ktoré si vymyslíme na to, aby sme nedodržali, čo sme si sami pred sebou sľúbili, ale podstatne menej spôsobov, ako dokázať to , čo sme si naplánovali. Tu je niekoľko trikov, ako sa to môže podariť:

zena

1. Začnime maličkosťami
Ak si dáme predsavzatie, ktoré znamená ráznu zmenu alebo veľkú obetu, je veľmi pravdepodobné, že pri ňom dlho nevydržíme. Ak chceme dosiahnuť nejaký výraznejší alebo zložitejší cieľ, poďme na to postupne, radšej po menších krokoch. Akonáhle dosiahneme tento menší úspech, získame energiu a motiváciu na ďalší posun a budeme sa čoraz viac približovať k celkovému cieľu. Ak si však stanovíme veľký cieľ hneď, aj malý neúspech nás odradí a budeme ho považovať za nedosiahnuteľný. Začnime teda pevným základom a ten postupne formujme do podoby nového veľkého cieľa – krôčik po krôčiku.

2. Vyberajme reálne ciele
Ak si staviame vzdušné zámky a unáhlené ciele, neúspech je veľmi pravdepodobný. Namiesto toho by sme mali postaviť svoj zoznam predsavzatí a cieľov tak, aby vyplýval z našich reálnych možností, ale zároveň, aby sme tým neohrozili kľúčové prvky svojho života kvôli okamžitému uspokojeniu. Napríklad, ak roky chodievame s partiou kamarátov raz za týždeň na drink, je veľmi nepravdepodobné, že by sme začali pri nich piť čaj. Môžeme si dať záväzok, že alkohol obmedzíme, ale ak neobmedzíme stretnutia s ľuďmi, ktorí ho konzumujú pravidelne, úspech je ťažko predpokladať. Alebo iný príklad – dáme si záväzok, že zhodíme desať kíl. Zaručeným spôsobom, ako stratiť hmotnosť je napríklad dať si amputovať nohu. To však zrejme nechceme. Nebolo by jednoduchšie stanoviť si schudnutie o kilo alebo dve, prípadne radšej predsavzatie, že sa začneme viac pohybovať?

3. Vždy môžeme niečo spraviť
Veľmi dôležitou na ceste k úspechu je zmena zmýšľania. Ak sme presvedčení, že nemôžeme s niečím pohnúť, nič nemôžeme zmeniť, tak to tak aj bude. Každý má vždy niekedy pocit, že je úplne bezmocný, ale našťastie, väčšinou je to len chvíľkový pocit, a ak nie, tak rýchlo popracujme na tom, aby sme sa toho zbavili. Ak chceme niečo v živote dosiahnuť a byť šťastní, musíme zmeniť postoj – vždy je čosi, čo môžeme spraviť, vždy môžeme zmeniť veci a deje okolo seba, či v sebe. Najdôležitejšie je veriť a vykonať zmeny.

4. Neobaľme sa neúspechom a negatívami
Každý z nás má niekde v sebe zakorenené predsudky – výchovou, skúsenosťami, jednoducho v nás sú. Je tiež úplne logické, že si skôr uvedomujeme negatívne tendencie ako pozitívne, čo neskôr môžeme vnímať ako prekážku. Ak chceme dosiahnuť nejaký cieľ, nemôžeme podliehať negatívnym predsudkom, mali by sme dosiahnuť rovnováhu. Ak sa nám niečo nepodarí, dôležité je rýchlo sa otriasť a držať krok. Načo preklínať do nemoty niečo, čo sa nám nepodarilo, pretože sa do toho vhĺbime a nikdy už nič nedosiahneme. Dôležitejšie však je, pripomínať si veci, ktoré sme urobili správne, a ktoré sa nám podarili. Bez nezdarov by úspech prísť nemohol…

-sz-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach