Syn sa pocikáva zo stresu

Môj 11-ročný syn sa začal pomočovať, občas v posledných týždňoch mu však unikne i stolica. Vyskytuje sa to najmä počas dňa v škole, cez víkend sa mu to stáva zriedkavo.  Bola som s ním na rôznych vyšetreniach, výsledok – psychický stres. Išli sme psychologičke, ale už v čakárni sa pocikal, aj to druhé… Neexistuje nejaká možnosť ako mu pomôcť doma? Myslíte, že musí brať nejaké lieky na upokojenie, odporučili mi to…

Mám pocit, že sa bojí cudzích ľudí, neviem…

Syn sa pocikáva

 

Odpovedá Mgr. Katarína Probstová, poradenská psychologička:

Vážená pani, zdá sa, že problém vášho syna sa skôr stupňuje akoby bol na ústupe a preto je ozaj na mieste venovať mu pozornosť. Takto na diaľku sa ťažko radí, pretože univerzálne rady v tomto smere nie sú.

Váš syn by sa mal naučiť relaxovať, sú rôzne relaxácie na odbúranie napätia, dychové cvičenia a podobne. Bolo by dobré zamerať sa aj na situácie, kedy sa mu to stáva a pravidelne si ich značiť, aby ste vedeli, čo majú spoločné a vedeli tak predvídať, kedy by sa mu to mohlo prihodiť. A potom syna na zložitejšie situácie vopred pripraviť. Keď sa začal pomočovať v 11. rokoch, tak by bolo zaujímavé pátrať aj po príčine, či má nejaké problémy v škole, konflikty s učiteľmi, spolužiakmi…

Je to problém, ku ktorému treba ozaj pristupovať komplexne. Preto som možnosti riešenia len načrtla, lebo ako vhodnejšie vidím návštevu odborníka osobne. Neviem, či ste sa k psychológovi nakoniec aj dostali alebo nie. Môžete prípadne zájsť najprv sama a popísať synov problém, spolu so psychológom, by ste potom hľadali cestu, ako synovi pomôcť. Rozhovor s triednou učiteľkou by som odporučila tiež, keďže naznačujete, že stres má najmä v škole. Predpokladám, že so synom ste už hovorili, je prirodzené, že sa mu na túto tému nechce veľmi rozprávať, tak buďte aspoň pozorná na všetko, čo vám vraví, možno niečo aspoň načrtne. Problém síce treba riešiť zodpovedne, ale netreba to preháňať a príliš na to upozorňovať hlavne v súvislosti so synom.

Nevypytovať sa ho neustále, výrazne ho sledovať a podobne. Na záver ešte raz dodám, navštívte odborníka osobne, tak budete mať viac času aj priestoru na venovanie sa problému.
Držím palce!

Mgr. Katarína Probstová
Poradenská psychologička
www.i-psychologia.sk

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach