Aj práca z domu má svoje riziká. Pozor na presilenú ruku

Neschopnosť udržať v ruke nejakú vec, ale aj chronické mravčenie, pálenie, či neznesiteľnú bolesť prstov a ruky vystreľujúcu občas až do ramena nepodceňujte. Dôvodom môže byť syndróm karpálneho tunela. Teraz, keď sedíte doma, šijete rúška, ste možno viac za počítačom, to na vás číha častejšie.

Viete, čo majú spoločné krajčír, kaderníčka, programátor, pisárka, cestár, klavirista či agronómka? Na prvý pohľad zjavne nič. Na ten druhý ich s najväčšou pravdepodobnosťou spája alebo v budúcnosti spojí diagnóza s troma písmenkami – SKT. Syndróm karpálneho tunela alebo tiež často nazývané ochorenie z povolania. Možno to teraz číha viac aj na vás.

práca z domu
https://www.shutterstock.com

Začína to útlakom nervu

„Syndróm karpálneho tunela je jedným z najznámejších a najrozšírenejších ochorení nervového postihnutia ruky, s ktorým sa stretávame v lekárskej praxi. Pripadá naň až deväť z desiatich úžinových syndrómov,“ vysvetľuje algeziológ MUDr. Ireneusz Przewlocki, PhD., riaditeľ Centra liečby bolesti Pain Clinic. Ide v podstate o útlak stredového nervu (nervus medianus) v úzkom kanáliku zápästia, tzv, karpálnom tuneli. Je to úzky otvor v zápästí, ktorý je ohraničený malými kostičkami a väzivom. „Stredový nerv je veľmi dôležitý pre prenos vzruchov z mozgu do ruky. Spolu so svalovými šľachami, ktoré umožňujú hýbať prstami, prechádza v úzkom kanáliku cez zápästie. Ak sa – či už následkom zlomeniny zápästia, alebo opuchu a iných degeneratívnych zmien niektorej z týchto šliach  – kanál zúži, dôsledkom je nepriame alebo priame poškodenie nervu,“ konštatuje algeziológ.

MUDr. Ireneusz Przewlocki, PhD., riaditeľ Centra liečby bolesti Pain Clinic

Príznaky sa prejavujú najmä v noci, keď je ruka v pokoji. Spočiatku ide o tŕpnutie a brnenie prstov, neskôr sa môže pridružiť až neznesiteľná  bolesť. Cez deň sa aspoň spočiatku situácia dá riešiť rozhýbaním ruky, čím sa aj bolesť načas utlmí. No ako pripomína odborník, postupne svalstvo i tak atrofuje, odchádzajú najmä drobné svaly a celkovo dochádza k poškodeniu citlivosti ruky. Stuhnuté a bledé prsty nie sú schopné udržať napríklad šálku s čajom, prípadne niečo zašiť či napísať. „Jemná motorika sa výrazne poškodí,“ konštatuje doktor Przewlocki.

Ako sa určuje diagnóza

Na úspech liečby je však v ostatných prípadoch dôležitá práve včasná diagnostika. Diagnostikovať syndróm karpálneho tunela je podľa odborníka pomerne jednoduché. „Ťažkosti sú typické,“ konštatuje. Kým zlomenina zápästia, prípadne zápalové zmeny šliach spôsobujú akútnu formu syndrómu karpálneho tunela, táto forma je skôr zriedkavá. „Obvykle je pridružená s popáleninami a lokálnymi infekciami,“ podotýka algeziológ. Naopak rádovo častejšia je chronická forma, kde príznaky a bolesť  – od mravčenia, pálenia či kŕčov svalov a neschopnosti úchopu vecí prstami – pretrváva dlhší čas, a to mesiace až roky.

Postup liečby

Práve diagnostika určí aj postup liečby. Ak ste obézny, lekár vám najprv odporučí diétu, čím sa zmieni záťaž kĺbov a zlepší sa aj cirkulácia lymfatickej tekutiny. Pri ľahšej forme stačí, ak dodržíte pravidlá prevencie – nezaťažovať ruku a dopriať jej pravidelný oddych, prípadne zápästie znehybnieť fixátorom alebo ortézou.

Vhodná je aj prstová gymnastika a pravidelná masáž prstov a celej ruky. Napätie svalstva pomáha uvoľniť aj vitamín B6 s horčíkom. Pri nadmernej činnosti štítnej žľazy zas pomáha hormonálna liečba. „Dočasne prinesú úľavu pri karpálnom tuneli aj protizápalové lieky a kortikoidy, no príčinu syndrómu neodstránia,“ upozorňuje algeziológ. Z dlhodobého hľadiska takáto liečba určite nepostačí. Ak diagnózu potvrdí aj elektrofyziologické, tzv. EMG vyšetrenie, najefektívnejšou liečbou karpálneho tunela je operácia, ktorá má takmer stopercentnú úspešnosť.

„Chirurgické riešenie je pomerne jednoduchýbezpečný zákroklokálnom znecitlivení,“ hovorí algeziológ. Následná rekonvalescencia je krátka, no je potrebné dodržiavať pooperačný pokojový režim a ruku nadmerne nezaťažovať. Včasná diagnostika a liečba zároveň umožní vyhnúť sa najhoršiemu – trvalému poškodeniu nervu a z toho vychádzajúcim komplikáciám.

www.painclinic.sk

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach