Aj s implantátmi sa dá dojčiť

Túžite si vylepšiť poprsie, no radi by ste si raz založili aj rodinu? Zisťovali sme, s čím sa môžete stretnúť a čo treba brať do úvahy.

Mať krásne prsia je dnes už nielen splniteľný sen, ale kvalita implantátov umožňuje s nimi aj pohodlný aktívny život, a dokonca aj rodinný – plánovanie tehotenstva či následne dojčenie dieťatka. „Neexistuje žiaden dôkaz o tom, že by prsné implantáty predstavovali pri dojčení nebezpečenstvo pre dieťa, čo preukázali početné štúdie,“ súhlasí aj špecialista na plastickú chirurgiu Inštitútu zdravia a krásy FRAIS MUDr. Ján Bumbera. Ako však zároveň poznamenáva, svoje budúce rodinné plány by ste mali prediskutovať s atestovaným plastickým chirurgom ešte počas úvodnej konzultácie. Tu je niekoľko rád našich odborníkov z bratislavského Inštitútu zdravia a krásy FRAIS, čo zvažovať.

s implantátmi sa dá dojčiť
https://www.shutterstock.com

Čo vplýva na dojčenie

„Existuje niekoľko rôznych faktorov, ktoré môžu ovplyvniť vašu schopnosť dojčiť po podstúpení zväčšenia prsníkov. Sú to miesto rezu, rovina umiestnenia implantátu, veľkosť a tvar prsníkov a vaša prirodzená schopnosť dojčiť,“ vysvetľuje doktor Bumbera. Ako zdôrazňuje, poloha rezu je najdôležitejším faktorom ovplyvňujúcim schopnosť dojčiť po zväčšení prsníka. Ak sa napríklad rozhodnete pre periareolárny rez (okolo bradavky), bude to viesť k diskrétnejšej jazve, ale tiež to znamená, že sa rez robí veľmi blízko mliečnych kanálov. To môže mať potenciálne negatívny vplyv na mliekovody. „Aby ste sa tomuto problému vyhli, v prípade, ak plánujete dojčenie v budúcnosti, odporúča sa použitie rezu v podprsnej ryhe,“ vysvetľuje odborník.

Umiestnenie implantátu je ďalším faktorom, ktorý môže potenciálne ovplyvniť vašu schopnosť dojčiť. „Výber submuskulárneho umiestnenia (pod veľký prsný sval) je pre dojčenie zvyčajne bezpečnejší. Keď sa použije subglandulárne umiestnenie (pod žľazu), prsné implantáty budú priamo pod mliečnymi kanálikmi, čo mierne zvyšuje pravdepodobnosť, že by mohli narušiť dojčenie,“ spresňuje plastický chirurg.

Úlohu pri vašej schopnosti dojčiť po zákroku však môžu zohrávať aj veľkosť a tvar vašich pŕs pred implantáciou. „Ak ste mali veľmi ploché, alebo takzvané tuberózne prsia, môže to znamenať, že prsné tkanivo je nedostatočne vyvinuté. Bežnejšie je, že ženy s nedostatočne rozvinutým prsným tkanivom majú problémy s dojčením bez ohľadu na to, či majú prsné implantáty,“ podotýka doktor Bumbera.

Posledným faktorom je prirodzená schopnosť dojčiť. Niektoré ženy nevyrábajú dostatok materského mlieka na dojčenie. Toto však nemá nič spoločné s prsnými implantátmi.

Mohlo by vás zaujímať

Po dojčení jej prsia rapídne zmenili tvar aj veľkosť. Ostala jej len koža

Dvadsaťosemročná mamička Nina si prešla tým, čo mnohé iné mamy. Svojho syna dojčila rok a pol a výrazne sa to podpísalo na jej prsiach. Kedysi sa hrdila… Čítaj ďaľej

Zmení sa kvalita implantátov?

Hoci je dieťatko pri dojčení na prsníky prisaté, dojčenie podľa odborníka nikdy nemá vplyv na udržanie kvality, alebo trvanlivosť implantátov. „Na čo však dojčenie má väčší, alebo menší negatívny dopad, je udržanie pôvodného celkového estetického vzhľadu, teda ich veľkosti a tvaru, čo, samozrejme, môže viesť k potrebe revíznej operácie,“ upozorňuje doktor Bumbera. Čím väčší bol počet tehotenstiev, väčších váhových výkyvov a dojčení, tým väčšie zmeny môžete neskôr očakávať. Avšak ochabnutie či pokles prsníkov, eventuálne strata ich objemu, alebo naopak schopnosť prsníkov zotrvať v takmer pôvodnom stave, sú zvyčajne výsledkom rôznej kombinácie viacerých faktorov, ako sú genetika, veľkosť hmotnostného prírastku počas tehotenstva, vek, starostlivosť o prsníky, ako aj životospráva.

s implantátmi sa dá dojčiť
MUDr. Martin Dziuban, Inštitút zdravia a krásy FRAIS

Ako v tejto súvislosti podotýka plastický chirurg kliniky FRAIS MUDr. Martin Dziuban, s implantátmi je menšie riziko, že prsia opadnú. Často tak nevyžadujú korekciu ani po rokoch. Čo sa však môže stať je pretočenie implantátov, prípadne ich posun, napríklad z dôvodu náhleho schudnutia či straty objemu žliaz po ukončení dojčenia. Ak ste teda dojčili a uvažujete o implantáte, práve po dojčení môže byť napríklad výhodnejšie umiestniť implantát pod žľazu. „Dôvodom je, že v prsníku je vtedy veľa kože a málo žľazy,“ vysvetľuje Martin Dziuban.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach