Bolesti chrbta už nemusia byť vašou každodennou rutinou

Pain Clinic v Bratislave ako prvé pracovisko na Slovensku prinieslo laserové a endoskopické operácie chrbtice. Po ich vzore sa inšpirovali aj ďalšie, dnes však práve Pain Clinic patrí na špičku v rámci skúseností. Jej riaditeľ, algeziológ MUDr. Ireneusz Przewlocki, PhD. vysvetľuje, ako účinne odstrániť chronickú bolesť a kedy je potrebná operácia.

Bolesti chrbta

Ťažké nákupy, dlhé sedenie, zlé držanie tela, kabelka na jednom pleci, to všetko prispieva k bolestiam chrbtice. Ak sa k tomu pridruží genetika alebo nebodaj úraz, môže sa stať, že časom budete adeptkou na operáciu. V dnešnej dobe už nikto nemusí trpieť neznesiteľnou chronickou bolesťou. Či už je to chrbát, kolená, ruky, liečiť sa dá všetko. Na začiatku je vždy konzervatívna liečba.

„V prvom rade pacient užíva lieky, analgetiká s protizápalovou zložkou, pričom veľmi dôležitá je aj svalová relaxácia, uvoľnenie svalov plus rehabilitácia. Pretože samotné lieky stav nezmenia, ak bolesti vznikli následkom zlého životného štýlu. Určite je tak potrebné upraviť aj životný štýl. Ak bolesti neustupujú, môže nasledovať intervenčná diagnostika. Tá dokáže veľmi presne lokalizovať miesto bolesti,“ opisuje algeziológ MUDr. Ireneusz Przewlocki z Pain Clinic.

Bolesti chrbta

Pod röntgenom sa do blízkosti nervu v predpokladanom mieste bolesti zavedie ihla a podá sa malé množstvo anestetika. Ak zaberie, lekár miesto určil. Následne sa stanoví liečba podľa diagnózy. „Niekedy stačí rádiofrekvenčná ablácia, napríklad v prípade bolesti facetových kĺbov, alebo podanie kortikoidov do bolestivých miest, aby sa nielen zmiernila zápalová reakcia, ale sa prerušil aj bludný kruh bolesti. Ak však neustúpi, lokalizovanie zdroja musí lekár hľadať inde,“ hovorí odborník na chronickú bolesť.

Laserové a endoskopické operácie chrbtice

Pain Clinic v Bratislave ako prvé slovenské pracovisko prinieslo laserové a endoskopické operácie chrbtice. Právom sa teda môžu hrdiť tým, že majú najviac skúseností, keďže po ich vzore sa inšpirovali aj ďalšie kliniky na Slovensku.

Jednou z najnovších a najúčinnejších metód liečby napríklad pri problémoch s vysunutými platničkami je práve laserová operácia chrbtice. „Lekár najprv lokalizuje zdroj podaním malého množstva kontrastnej látky, a to cez tenkú kanylu zavedenú do poškodenej platničky. Následne laserom odstráni časť poškodeného tkaniva platničky, čím sa odblokuje bolesť,“ vysvetľuje MUDr. Ireneusz Przewlocki.

Endoskopická operácia sa realizuje v prípade, keď vysunutá medzistavcová platnička spôsobuje dlhodobé bolesti spojené aj s výpadkami citlivosti končatín. „Ide tiež o mikroinvazívny zákrok. Malým rezom najčastejšie z bočnej strany chrbtice sa zavedie endoskop, cez ktorý lekár pomocou miniaturizovaných operačných nástrojov preniká až do miechového kanála v mieste, kde vysunutá platnička tlačí na nerv. Jej odstránením sa odstráni aj príčina bolesti,“ dodáva MUDr. Przewlocki.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach